Sinüzit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bütün sinüs iltihapları ameliyat edilmez. İvegen sinüs iltihapları (akut sinüzitler), ilaç tedavisi sonucunda iyileşirler; yalnızca ilaç tedavisine, özellikle de sinüslerin yıkanmasına direnmiş süreğen sinüs iltihaplarında ameliyata başvurulur.

Alından alınan deri parçası ile burun derisindeki madde yitiminin doldurulmasını gösteren onarıcı burun ameliyatı.— 1. Burun derisindeki madde yitimi.— 2. Deri parçasının kaldırılması.— 3. Ameliyat sonrası görünüş.

Uygulanan yöntem, sinüs iltihaplarının yerine göre değişir.

ÜST ÇENE SİNÜSÜ İLTİHABI

Ameliyata ağız boşluğu içinde bir kesiyle başlanır; bu keşi, sinüsün yanak katları ile kaplı ön çeperine ulaşmayı sağlar; yanak katları ayılrılır, ön çeper delinir ve delik, sinüsün içindekilerin boşaltılmasını sağlar: İrin; mantar tomurcukları-, polipler.

Ameliyat, sinüsü burun boşluğundan ayıran iç çeperde bir delik açılarak tamamlanır; bu karşı delikle sinüs boşalır ve havalanır.

ALİN SİNÜSÜ İLTİHABI

Bu durumda ameliyat yöntemi daha incedir. Kaşta yapılan bir kesiyle, sinüsün ön ve alt çeperine ulaşılır; sinüs delinip içi kazınır. Ameliyat, sinüs ile burun boşluğu arasında iyi bir ilişki sağlamak için, alın-burun kanalı genişletilerek tamamlanır; çoğunlukla, bu kanalı genişletmek ve tıkanmasını önlemek amacıyla, içine plastik bir boru yerleştirilir.

KALBUR KEMİK SİNÜSÜ İLTİHABI

Kalbur kemik sinüsüne çeşitli yollarla ulaşılabilir: Doğrudan burun boşluğu yoluyla; dışardan, göz iç açısını uzaktan çevreleyen deri kesisiyle; üst iç açısı düzeyinde üst çene sinüsü yoluyla.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir