Tırnak Sedefi Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Tırnak Sedefi nedir :Daha çok sedef hastalığı geçirenlerde görülen ( % 10-78 fazla ), tırnak rahatsızlığıdır. Yalnızca tırnak yapısında meydana gelen değişimle görünebileceği gibi vücudun değişik alanlarında da lezyonlara rastlanabilir.

Tırnak Sedefinin Nedenleri

  • Uzun tırnak kullanıyor olmak
  • Protez tırnak kullanıyor olmak
  • Kütikülleri koparıyor olmak
  • Tırnak altında bulunan debisi kaldırmak
  • Mantar enfeksiyonları
  • İrritanlar

Tırnak sedefin de kişinin kendi yaşam tarzından kaynaklı olan etmenlere çözüm bulmak daha kolaydır. Bunun için tırnak temizliğine, boyutuna ve bakımına önem vermek gerekir. Sedef, tırnak batması gibi rahatsızlıkları tetikleyen ana sebepler bu tip yanlış yaşam tarzıdır. Her daim tırnak bakımına önem vermek ve et ile tırnağın birleşim yerlerinin de ne denli önemli olduğunu bilmek gerekir.

Tırnak Sedefi Tedavisi

Hastalarda; genel sağlık, yaşam şekli, yaygınlığı, sedefin türevi, kullandığı diğer ilaçlar önemlidir. Basitçe tırnak sedefi tedavisinde nemlendirici kremler, losyonlar kullanarak pullu görüntü ve kaşıntının giderilmesi için ilk akla gelecek ürünlerdir.  Şampuan, krem, nemlendirici ve losyon gibi ürünlerin yanı sıra vitamin ilaçları, kortizonlar, D vitamini, katran içeren ilaçlarda uygulanabilir.

Eskilerden bilindiği gibi sedefin etken olduğu virüse karşı güneş iyi gelmektedir. Ancak bilinçsiz güneşte kalıyor olmak da zararlı olacaktır. Uygun dozda güneşte kalmak D vitamini almak açısından fayda sağlayacaktır.

Daha ağır seyirli ve vücuda yayılım göstermiş sedef vakalarında ise enjeksiyon yolu ile, damar yolundan serumlar ile ve oral yoldan alınan diğer ilaçlarla tedavi güçlendirilebilir.

Tırnak sedefi varlığında ihmal yaşanmamalı ve evde uygulanan kremler, şampuanlar fayda etmiyorsa muhakkak hekime danışılmalıdır. Kaşıntılı ve pullu görüntü kişiyi rahatsız edecek, görsel açıdan da huzursuzluğa sebep olacaktır.  İyi bir cilt uzmanı tedavi ile birlikte tüm yan etkileri birleştirip kişiye en faydalı tedavi programını hazırlayacaktır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir