Trombosit Düşüklüğü Nedir, Neden Olur ve Ne İyi Gelir

Şifalı bitkiler sitesi takipçilerimiz sizlere bu makalemizde Trombosit düşüklüğü tedavisi ve Trombosit nedir sizler ile paylaşacağım. Trombosit kısaltması PLT denir ve kan tahlillerinde PLT olarak gözükmektedir. Trombositi tanımlamak gerekir ise kısaca insan vücudunda bulunan kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerdir. Peki trombosit düşüklüğü ve trombosit yüksekliği insan vücudunda ne gibi zararları doğurur.

Trombosit düşüklüğü ve Trombosit yüksekliği

Trombosit değerinin vücudumuz da sabit olması gerekmektedir. Eğer ki vücudumuzda ki bu değer düşük ise kanamayı yatkınlaştırır iken yüksek değerlerde ise kandaki pıhtılaşmanın hızlanması görülecektir. Bu küçük hücreler vücudumuz da 8-10 gün sonra dalak tarafından atılması sağlanmaktadır. Trombosit çoğalmasını sağlayan kemik iliğimiz kontrolünü ise karaciğer sağlar. Dalağında herhangi bir sorun olursa eğer vücudunuzda bulunan Trombosit değerli değişecektir. Trombosit aşağıda ki resimdeki gibi gözükür ve renksiz bir yapıdadır.

Trombositin en önemli özelliği ise her hangi bir kanama durumdan devreye geçerek kanamayı durdurmasıdır. Bunun yanı sıra derin kesiklerde damar kanamalarında ise damarın büzülmesini sağlar ve kanamayı yavaşlatır. Trombosit vücudumuzda dengesinin mutlaka olması gereken bir kan hücresidir. Peki trombosit yüksekliği ‘nin ve trombosit düşüklüğü ‘nün nedenleri nedir.

Trombosit Düşüklüğü Nedenleri

Trombosit düşüklüğünün bir çok nedeni vardır bunları sırası ile saymak gerekir ise;

 • Oksijen temininden dolayı kan hücrelerin bozukluğu
 • Yüksek bir şekilde sigara tüketilmesi
 • Yüksek rakımlı mevkilerde yaşamak
 • Bazı kalıtsal hastalıklar
 • Aşırı bir şekilde sıvı kaybı
 • Dalak büyümesi görülmesi
 • Doğuştan gelen kemik hastalıkları

Trombosit düşüklüğü nedenlerini hep birlikte gördük, peki Trombositin yüksekliği nedenleri nelerdir.

Trombositin Yüksekliği Nedenleri

Trombositin yüksekliğinin de bir çok nedeni vardır, bunları sırası ile saymak gerekir ise;

 • Kanse veya böbrek nakilleri sonrası görülebilir
 • Kemik iliği hastalıklarına bağlı olarak
 • Tüberküloz veya bağ doku hastalıkları
 • Kronik hastalıklar veya akut enfeksiyonlar

Trombositin yüksekliğinin nedenlerindendir. Peki Trombositin düşüklüğü tedavisi veya Trombositin yüksekliği tedavisi için şifalı bitkiler den nasıl faydalanabiliriz.

Trombosit Düşüklüğü Bitkisel Tedavisi

Trombosit düşüklüğünün çok tehlikeli olduğunun altını çizen Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU özellikle Trombosit değerinin düşüklüğünden dolayı iç kanamaların olduğunu belirterek mutlaka dikkat edilmesi ve Trombosit dengede tutulması gerektiğini belirtti. Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU Trombosit değerini yükseltecek şifalı bitkiler den ” antep fıstığını ” nı önerdi. Özellikle tuzsuz ve çiğ olarak tüketilmesi halinde Trombosit için mükemmel bir şifalı bitki olduğunu belirten SARAÇOĞLU antep fıstığın bir avuç öğlenden önce bir avuç öğleden sonra 15 – 20 gün uygulanması gerekmektedir.

Trombosit düşüklüğü tedavisi

SARAÇOĞLU ayrıca Trombosit düşüklüğü tedavisi için Antep fıstığı kürü bittikten sonra, yani 15-20 gün sonra yeşil mercimek tüketilmesi gerekmektedir. Yeşil mercimek protein bakımından en yüksek yiyecek ve Trombosit yükselten mükemmel bir yiyecektir.

Trombosit Düşüklüğü İzle

Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU ayrıca Trombosit yüksekliği olan kişilerinde Antep fıstığından ve yeşil mercimekten uzak durmasının da altını çizdi.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir