Ülser Nedir, Ülser Belirtileri ve Ülser Tedavisi

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Umut Tüysüz’ün ülser üzerine görüşlerinden faydalandığımız bu yazıda ülser nedir, ülser belirtileri nelerdir ve ülser tedavisi nasıl olur konuları hakkında detaylı ve bilimsel gerçekleri bulabilirsiniz.

Ülser nedir?

Peptik ülserler, ince bağırsağın yukarı bölümler ile midenin yüzeyinde gelişen açık yaralardır. Midede görülen yaralar gastrik, ince bağırsağın yukarı kısımlarında görülene de duedonal ülser denir.

Ülser nedenleri nelerdir? 

Ülserin en sık nedenleri, helicobacter pylori dediğimiz bakterinin enfeksiyonu sonucunda, mide yüzeyindeki koruyucu tabakanın bozulması neticesinde asitin mide duvarında yara açmasıdır.

Bundan başka aspirin, ibuprofen (advil), naproxen sodyum (naproksin) gibi ağrı kesicilerin uzun dönem kullanımı sonucunda da bu hastalık oluşabilir. Bilinenin aksine stres, baharatlı ve acılı acılı besinler ülserin sebebi değillerdir. Ancak bu besinler, kişinin ülseri varsa, hasta şikayetlerinin artmasına sebep olurlar. Fakat bununla birlikte kişi helicobacter pylori dediğimiz mide bakterisi taşıyorsa ve bu kişi sigara içiyorsa ülser gelişmesi için risk artıyor demektir.

Diğer taraftan uzun süre alkol tüketen insanlar mide yüzeyini asitten koruyan bariyerin zayıflaması neticesinde yine ülsere yakalanabilmektedir. Stresli insanlar ve baharatlı acılı besinler tüketenlerde ülser için risk altındadırlar. Fakat dediğimiz gibi yarayı asla bunlar açmazlar.

Ülser belirtileri nelerdir?

Burada yanma şeklinde mide ağrısı en sık görülen şikayettir. Bu kötü ağrıyı mide asidi yapar. Bu yüzden mide asidini azaltıcı ilaçlar alınırsa veya mide asidine bariyer görevi yapan belli yiyeceklerin yenilmesi ile bu ağrı rahatlar. Fakat bir süre sonra ağrı tekrar başlar. Bu ağrılar öğünler arası ve gece en kötüsüdür.  Ağrının dışında daha az sıklıkla ve şiddetli görülen semptomlar da olur. Bunlardan biri kusmadır. Bu safralı kırmızı veya siyah olabilir. Ayrıca dışkıda koyu renkte kan görülmesi veya dışkının siyah yada katran renginde olması da ülserde görülen semptomlardan birisidir. Baygınlık hissi, sıkıntılı nefes alıp verme ve bulantı olabilir.

 • Yakıcı tarzda mide ağrısı
 • Şişkinlik ve dolgunluk hissi
 • Yağlı yiyeceklere karşı hassasiyet
 • Göğüs yanması
 • Kusma

Ülser tedavisi nasıl olur?

Mide ülseriniz varsa, tedaviniz neye sebep olduğuna bağlı olacaktır. Tedavi ile çoğu ülser bir veya iki ayda iyileşir.

Tedavi ülserinizin nedenine bağlı olarak değişecektir. Çoğu ülser doktorunuzdan reçete ile tedavi edilebilir, ancak nadir durumlarda cerrahi gerekebilir.

Bir tedavi planını tartışmak için doktorunuzla konuşun. Aktif olarak kanama ülseriniz varsa, muhtemelen endoskopi ve IV ülser ilaçları ile yoğun tedavi için hastaneye yatırılırsınız. Ayrıca bir kan transfüzyonu gerekebilir .

Medikal tedavi

Mide ülseriniz H. pylori’nin sonucuysa , antibiyotiklere ve proton pompa inhibitörleri (PPI’lar) adı verilen ilaçlara ihtiyacınız olacaktır. PPI’lar asit üreten mide hücrelerini bloke eder.

Bu tedavilere ek olarak doktorunuz ayrıca şunları da önerebilir:

 • H2 reseptör blokerleri (asit üretimini de engelleyen ilaçlar)
 • Tüm NSAID’lerin kullanımını durdurma
 • Takip endoskopi
 • Probiyotikler ( H. pylori’nin öldürülmesinde rol oynayabilecek yararlı bakteriler)
 • Bizmut takviyesi

Bir ülserin semptomları tedavi ile hızla düşebilir. Ancak belirtileriniz kaybolsa bile, doktorunuzun reçetelediği ilaçları almaya devam etmelisiniz. Bu, tüm bakterilerin yok edildiğinden emin olmak için H. pylori enfeksiyonları ile özellikle önemlidir.

Mide ülserlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkileri şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • İshal
 • Karın ağrısı

Bu yan etkiler tipik olarak geçicidir. Bu yan etkilerden herhangi biri aşırı rahatsızlığa neden oluyorsa, ilacınızı değiştirmeyle ilgili olarak doktorunuzla konuşun.

Ülser Ağrısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle mide ülserine sebep olan ağrı kesiciler düzenli olarak alınıyorsa ve mide problemlerini azaltmak için ilaçlar öğünlerle birlikte alınabilir. Doktorunuza danışarak düşük dozda ağrı kesici kullanılabilir.

Alkol ve sigara kullanımı bırakılmalı, çünkü bunlar mide ülserine yakalanma olasılığını arttırmaktadır. Ağrı kesici kullanmak zorunda olduğunuz bir rahatsızlığınız varsa o zaman doktorunuza danışarak mide asitini azaltıcı ilaçlar veya antiasit ilaçlar ile birlikte kullanılabilir.

Ülser öldürür mü?

Mide ülseri anemi (kansızlık) sebebi olacak kadar az, yavaş yavaş kanama yapabilir. Bunun tersine hastaneye yatmasını gerektirecek ve hatta kan transfüzyonu dediğimiz kan verme işlemi gerektirecek kadar ağır ve şiddetli kanamada yapabilir. Tabi ki böyle istenmeyen durumlar olduğunda hayatı tehdit edici sıkıntılara yol açabilir.

Bunun dışında ince bağırsak veya mide ülseri tedavi edilmez ve yara daha da derinleşirse o zaman mide veya bağırsak duvarını delip mide veya bağırsaktaki asit bakteri ve yiyeceklerin karın içine geçmesine sebep olacak buda acil ameliyat edilmediği takdirde ölüme sebep olacaktır.

Ayrıca, mide ülseri mide çıkış ağzında veya bağırsak içinde büyük yaralara sebep olduğunda ve burası duvarda kalınlık yaptığından yiyeceklerin geçişini engelleyecek ve sonuçta mide bağırsak tıkanmasına yol açacaktır. Bunun sonucunda şiddetli kusmalar, karında giderek artan bir şişme olacak ve hasta yavaş yavaş kilo kaybedecektir.

Peki ülserden korunmak ve iyileştirmek için ne yapmak gerekir? 

Eğer ülser tedavisi için bitkisel ilaç tedavisi önerileri gibi benzer stratejileri izlenirse mide ülseri riski azaltılabilir.

Bakteri enfeksiyonundan kendiniz korunabilirsiniz. Helicobakterinin nasıl yayıldığını henüz tam olarak bilmemekteyiz.  Fakat su, yiyecekler ve kişiden kişiye temas yolu ile geçtiğine dair elimizde yeterli kanıtlar bulunmaktadır. Sıklıkla yemek yemeden önce ve sonra aynı şekilde yemek yapmadan önce eller iyice sabunlu ve bol su ile yıkarsa bu mikrobun bulaşmasına engel olursunuz.

 1. pylori bakterisinin artık ülser oluşumunun önemli bir nedeni olduğu bilindiğinden, bilim adamları bir enfeksiyona karşı mücadelede gıdaların rolünün neler olduğunu araştırmaktadır. Ülser tedaviniz için doktorunuz tarafından önerilen antibiyotik ve asit bloke edici ilaçları almanın yanı sıra, bu yiyecekleri yemek de ülsere neden olan bakterilere karşı faydalı olabilir:
 • Karnabahar
 • Turp
 • Elmalar
 • Yaban mersini
 • Ahududu
 • Biber
 • Havuçlar
 • Brokoli
 • Lahana ve ıspanak gibi yapraklı yeşillikler
 • Yoğurt, kefir, lahana turşusu, kombucha çayı gibi probiyotik açısından zengin besinler
 • Zeytinyağı ve diğer bitkisel bazlı yağlar
 • Bal
 • Sarımsak
 • Kafeinsiz yeşil çay
 • Meyankökü
 • Zerdeçal

Neden Ülser’e karşı koruyucudur?

Mide ülseriniz bir H. pylori enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, antioksidanlar açısından zengin besinler tercih edilmelidir. Bağışıklık sisteminizi korumaya ve aktifleştirmeye ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olabilirler. Ayrıca mide kanserine karşı korunmaya da yardımcı olabilirler. Yaban mersini, kiraz ve biber gibi yiyecekler antioksidan güç ile doludur.

Lahana ve ıspanak gibi yapraklı yeşillikler, kalsiyum ve B vitaminleri içerir. Brokoli, anti- H. pylori aktivitesi sergileyen bir bileşik olan sülforafan içerir. Bazı araştırmalar , zeytinyağında bulunan yağ asitlerinin de H. pylori enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Zerdeçal şu ​​anda bu hastalık için potansiyel bir tedavi olarak çalışılmaktadır. Sarımsak, kafeinsiz yeşil çay ve meyankökü, diyetinize dahil edilebilir.

Ülser’e karşı Probiyotik Takviyeler faydalı mıdır?

Mide ülseriniz bir antibiyotikle tedavi ediliyorsa, diyet planınızın bir parçası olarak probiyotik destek almayı düşünün. Bu antibiyotik ile ilişkili semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca antibiyotik etkinliğini artırabilir. Doktorunuza antibiyotik ile almak için en iyi probiyotiğin hangisi olduğunu sorun. Lactobacillus , Bifidobacterium ve Saccharomyces takviyeleri H. pylori ülserleri olan kişilerde yarar göstermiştir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir