Uyku Kalitesini Düşüren Faktörler Nelerdir

Tahammülsüzlük, dikkat dağınıklığı, gergin kaslar ve yorgun bir zihin… Bu ilk belirtiler, uyku standardının altına düştüğünüzün göstergesi…

Zihin ve beden koordinasyonunun yitirilmesine neden olan uyku bozuklukları, düzensiz bir yaşamın da habercisi… Yetersiz uyku, uzun vadede felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Uykuya dalmakta zorlanma; horlama, diş gıcırdatma ve kabus gibi çeşitli nedenlerle kesintisiz uyuyamama ve erken uyanma gibi farklı sıkıntılar kronikleşerek, hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunları haline gelebilir.

Yaşamınızın 1/3’ü uykuda geçer ve bu süreçte vücut kendini onarıp yeniler. Rüyalar, REM uykusu da denilen derin uyku evresinde görülür. Farklı düzeylerdeki çeşitli evrelerden oluşan uyku sırasında zihin, uyanık halinden daha da aktiftir. Uyurken kas ve kemik dokusu, bağışıklık sistemi yapılanır, hormon seviyeleri dengelenir ve cilt hücreleri yenilenir.

İç ve dış streslere karşı dayanıklılığın azalmaması için her gece düzenli bir uyku uyumak gerekir. Yatak kalitesi uykunun niteliğini büyük oranda etkiler; ortopedik özellikler taşıyan yatakları tercih etmek ve elektronik eşyalardan uzak, sessiz bir uyku alanı yaratmak gerekir. Soğuk ve gürültü gibi faktörler uykuya geçişi zorlaştırır.

Oda ısısının dengeli olması, bedenin rahatlayarak uykuya yoğunlaşmasına olanak sağlar. Yemek, alkol kullanımı, kahve, çay, kakao ve kola gibi içecekler uyarıcıdır ve uykuyu olumsuz etkilerler. Sarı kantaron, kekik, adaçayı içeren bitki çayları, kasların gevşemesini sağlayan ılık banyolar ve doktor kontrolünde alınan yardımcı ilaçlar da uyku kalitenizi yükselmeye yardımcı olur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir