Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel erkeklerin yumurtalıklarına giden toplardamarların genişleyerek varisleşmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Erkek üreme organında bulunan yumurtalıklar çevresinde toplardamarlar bulunmaktadır. Yumurtalık etrafındaki toplardamarlar testislerdeki kirli kanı uzaklaştırır.

Damarların fazla genişlemesinden dolayı kirli kan testislerden uzaklaşmaz ve bazen geri kaçabilir. Bu sebeple toplardamarların şişmesi hastalığın nüksetmesine sebep olur. Daha çok sol taraftaki yumurtalıkta oluşur. Sağ tarafta oluşan başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Ve yaklaşık olarak her 10 erkekte görülme olasılığı vardır.

Uzun süre ayakta kalan insanlarda görülme olasılığı daha çoktur. Yumurta etrafındaki toplardamarlarda oluşan problem olduğu için erkeklerin sperm sayısında azalmasına etki edebilir. Bu yüzden kısırlık için doktora başvuran erkeklerin bu hastalığa maruz kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

Varikosel belirtileri

  • Testislerde şişlik ve şekil olarak görüntü bozukluğu oluşması,
  • Testislerde dolgunluk hissi,
  • Testislerde ağrı oluşması,
  • Bazen hiçbir belirti oluşmaz rutin kontroller sırasında fark edilebilir.
  • Her erkekte farklılık gösterebilir. Bazı erkeklerde hep aynı düzeyde kalan damar, bazı erkeklerde sürekli büyüyen şeklinde görülebilir.
  • İleriki aşamalarda testislerde küçülme olabilir.
  • Kısırlıktan şüphelenmek,

Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar. Toplardamarın içerisindeki kapakçıkların damar büyümesine paralel olarak genişleyememesi ve kanı geri kaçırması ile oluşmaktadır. Kalıtsal yapının da etkisi büyüktür. Anne ya da babadan gelen genler oğula artırıldığı için ebeveynde böyle bir problem olması çocuğa da geçmesine sebep olabilmektedir. Yine testislerinde başka sebepten dolayı rahatsızlığı bulunanlar veya damarlarında problem olanlar ve fazla ayakta durmak varikosel neden olur sorusuna cevap olmaktadır.

Varikosel ameliyatı korkulduğu kadar zor olmakla birlikte 1,5-2 saat narkoz süresinden sonra hasta yürümeye başlayabilir. Sabah olan ameliyat sonrası akşama evine taburcu edilebilir. Ameliyat olan hastaların yarısından fazlasında sperm sayısında düzelme olur. Fakat 15-20 gün cinsel ilişkiden kaçınmak ve 1 ay kadar süre spor yapmamak daha sağlıklı olacaktır. Gebe kalamayan kadınların eşleri bu ameliyat sonrasında gebe kalma olasılığı oldukça yükselir.

Varikosel bitkisel tedavi ile çözüme ulaşabilir. Atkestanesi, üzüm çekirdeği, gotu kola damarlar üzerinde oldukça etkili olup alternatif olarak çözüm sunmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir