Varisin Nedenleri Nelerdir?

Vücudun özellikle bacaklarında yer alan toplardamar sisteminin iyi çalışmaması durumdan ortaya çıkan varis, mavi-mor renkli olarak görünen damarlara verilen isimdir. Tıp dilinde venöz olarak bilinen varisin nedenleri kişiye göre farklılık göstermektedir. Ancak bilinen en büyük neden kanın aşağıdan yukarıya doğru akmasını sağlayan kapakçıkların iyi çalışmamasıdır.

Dolayısıyla kan kalbe ulaşamadan geri dönmekte ve buradaki damarların basıncını arttırarak, genişlemesine neden olmaktadır. Görüntü bozukluğuna yol açan varisler çoğu kişi tarafından sadece şekilsel bir sorundur. Varisin oluşumunu etkileyen üç faktör bulunmaktadır.

Genetik Faktörler

Genetik yatkınlığın varis oluşumunda bir etkisinin var olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte anne ve babalarda görülen bu rahatsızlık ileriki dönemlerde çocuklarında da görülmektedir. Başta anne ve baba olmak üzerine kardeş, teyze, hala, dayı, amca gibi kişilerde de varis görünmesi ihtimalleri güçlendirmektedir.

Çevresel Faktörler

Çevresel faktörler de varis sorununa neden olmaktadır. Özellikle sürekli ayakta ya da oturarak kalınan hareketsiz yaşam varise neden olurken fazla hareketli bir yaşamda varisi tetiklemektedir. Ancak hareketli bir kişiye göre hareketsiz kişilerde çıkan varisler daha abartılı ve koyu görünmektedir. Bu durum masa başı ofis çalışanları, öğretmenler, öğrenciler, kuaförler ve veznedarlarda çok sık görülmektedir. Fazla hareketli kişilerde görülen varislerin sebebi ise gereğinden fazla ağırlık kullanılarak yapılan sporlardır. Bunun dışında spor yapan, sürekli hareket halinde olan ve kilo almayan kişilerde varis oluşumu hemen hemen yok denecek kadar azdır.

Kullanılan Hormon İlaçları

Bir takım maddelerin damarları yumuşatmasıyla birlikte hormon ilaçları da damarları yumuşatarak varis nedenleri arasına girmektedir.

Varisi Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Fazla ayakta ya da oturarak sabit kalmamaya özen göstermelidir ve sık sık 10 adım dahi olsa adım atmalıdır.
  • Varisi olan kişiler mutlaka ağır olmamak şartıyla spor yapmalıdır. Haftada 3-4 kez 1 saatlik yürüyüşlerde iyi gelecektir.
  • Lifli gıdalar tüketmeye dikkat etmesi geren varisli kişiler kafeini mümkün olduğunca hayatından çıkarmalıdır.
  • Varisli olan kişiler hamile kaldıkları sırada mutlaka doktoruna görünmeli ve varis çorabı kullanmaya başlamalıdır.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir