Vertebra Nedir? | Vertebra Korpus Ne Demektir?

Tıpta vertebra nedir ne demek? Vertebra korpus ne anlama gelir? Servikal, torakal, lomber vertebra neresi gibi tüm bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Tıpta Vertebra Nedir?

Vertebra omuriliği çevreleyen ve koruyan omurgayı oluşturan 33-34 kemiğin her birine verilen isimdir. Kısaca omurların tıbbi adıdır. MRG ya da BT raporlarımda C1, C2 gibi harf ve sayılarla ifade edilen yapılar bu boyun omurlarına karşılık gelmektedir. Omurga tıbbi olarak kolumna vertebralis olarak isimlendirilir.

Vertebral kemikler arasında omuriliğin darbelerden korunması için tasarlanmış diskus intervertebralis adı verilen kıkırdak yapılar bulunur. Kolumna vertebralis erkeklerde ortalama 70 cm kadınlarda iae 60 cm uzunluğundadır ve baş-gövde hareketlerinde önemli görevler üstlenmiştir. Vertebralar bulundukları bölgeye göre isimlendirilirler.

Korpus vertebra nedir?

Omurların geniş gövde kısmına korpus vertebrae adı verilir. Bu kısımlar diskus intervertebralis ismindeki kıkırdak yapılarla diğer omurlara bağlanmıştır. Korpus vertebraların yüzeyleri düz olmayıp eklem oluşturabilecek bir yüzeye sahiptir. Korpus kısmlarının büyüklüğü her onurda aynı olmayıp üzerine binen yükle orantılı bir şekilde vücudun aşağısına doğru inildikçe artar. Yani bel bölgesinde ve kuyruk sokumunda alanları oldukça genişlemiştir. Omurların bir de arkus kısımları vardır ve bunlar üst üste gelerek omurilik kanalını teşkil eder. Korpusların yan kısımlarına yapışıktır.

Servikal vertebra nedir?

Omurganın boyun kısmını oluşturan omur kemiklerine servikal vertebra denir. MRG ya da BT raporlarımda C1, C2 gibi harf ve sayılarla ifade edilen yapılar bu boyun omurlarına karşılık gelmektedir. Bunlar 7 tanedir. En üsteki 2 tanesi ve 7.si özel olarak adlandırılır. En üsttekine atlas hemen onun altındakine ise axis adı verilir. 7. sıradaki ise vertebrae prominens adını alır. Bunlar diğer servikal omurlardan yapısal olarak farklı görünür. Korpusu yani gövde kısmı en küçük olan vertebral kemik atlas adı verilen en üstteki boyun omurudur.

Torakal vertebra nedir?

Göğüs kafesinin arkasında bulunan omurgayı oluşturan omurlara torakal vertebralar denir. Bunlar 12 adettir. Radyoloji raporlarında T1-12 şeklinde ifade edilir. Bu omurlarda diğerlerinden farklı olarak kaburgalarla eklem yapan yarım ay şeklinde eklem yüzeyleri de bulunur.

Lomber vertebra nedir?

Lomber vertebralar, torakal vertebraların aşağısında bulunan ve karın bölgesini destekleyen, sayıları 5 tane olan omurlardır. Yukarıdan aşağıya doğru L1, L2, L3, L4, L5 şeklinde ifade edilir. Bu omurlarda prosessus adı verilen çok sayıda çıkıntı bulunur.

Sakrum

Sakrum kuyruk sokumu bölgesinde yer alan 5 adet sakral vertebranın oynamaz eklemlerle birleşmesiyle oluşan tek ve büyük bir omur kemiğidir. Bu kemik pelvis yani kasık bölgesinin arka üst duvarını oluşturur.

Coccygis

Küçük az gelişmiş 3 ila 5 omurun birleşiminden meydana gelen üçgen şekilli küçük bir kemiktir.

Bu yazımızda omırganın yapısını oluşturan kemiklerle ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık. Kafanıza takılan konuları ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünde yazarak paylaşabilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir