Zika Virüsü Nedir

Zika virüsü oldukça sinsi bir virüstür çünkü bu virüsü taşıyan insanların büyük çoğunluğu virüsü taşıdığını bilmez zira zika virüsü hiçbir semptom göstermeyebilir. Bu nedenle tehlikelidir. Virüsün Brezilya’dan yayıldığı tahmin edilmektedir. Özellikle bu aralar Brezilya ya seyahat planlıyorsanız basit bir sivrisinekten bile bu virüsü kapabileceğinizi unutmayın. Aynı şekilde Güney ABD ülkelerinde de zika virüsü yayılabilmektedir. Bu virüsün ne çeşit semptomlar ortaya koyduğu üzerinde duralım:

Zika virüsü belirtileri

  • Yüksek ateş
  • Kaslarda yorgunluk ve ağrı
  • Diz kapaklarında ağrı
  • Göz arkasında basınç hissetme
  • Gözlerde kaşıntı ve kırmızılıklar
  • İç kanama

Virüsün tıpkı AIDS gibi bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Virüs ilk kez maymunlarda görülmüştür.

Zika Virüsünden Nasıl Korunacağız

Günümüzde sinekler ve sivrisinekler bir çok virüs ve bakteri taşır. Bu virüsler ve bakterilerin çok azı tanınmamaktadır. Uyuduğunuz yerlerde virüs ve bakterilerden korunmak için sineksavar türü cihazlar ve ilaçlar kullanarak böceklerle ve sineklerle irtibatınızı kesmek iyi bir önlem olabilir. Sivrisineklerin çok sevdiği dere kenarları ve kırsal alanlarda fazla zaman geçirmemek de bir önlem olabilir. Göl ve göletlerin kıyıları da bu tehlikeyi barındırır. Pirinç tarlaları ve meyve –sebze yetiştirilen alanlarda bulunmak zorunda iseniz sivrisinek kovucu losyonlar kullanarak kendinizi bir nebze olsun zika virüsünden koruyabilirsiniz.

Zika virüsü için henüz bir ilaç ya da anti-viral ilaç üretilmemiş olması ya da hiçbir aşı olmaması bu virüse karşı daha duyarlı olmamızı gerektiriyor. Bu virüs hamile kadınlarda enfeksiyonların hızla artmasına neden olabilir ayrıca doğum kusurları oluşabilir. Cinsel yollarla da bulaşabilen ve çoğu kimsede hiçbir belirti göstermeyen zika virüsünden korunmak için piknik alanlarda doğaya açık alanlarda uyurken sivrisineklerden korunmak için cibinlik kullanmanız önerilir. Test ile teşhis edilebilen zika virüsü teşhisi için doktorunuz sizden kan ve idrar tahlilleri isteyebilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir