Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar?

Bir kadın için hayatı boyunca hamile olduğunu öğrendiği an kadar özel bir an yoktur. Kimi kadınlar bu haberi almak için senelerce bekler, kimileri ise hiç ummadığı bir anda hamile olduğunu öğrenir. Günümüzde her ne kadar testler ve ultrasonla gebeliğin gerçekliğini öğrenmek artık çok kolay olsa da hamileliğin bazı belirtileriyle bunu anlamak da mümkündür. Bazı bayanlar gebeliğin ilerleyen dönemlerine kadar hiçbir belirti yaşamayabilir veya bu belirtileri regl dönemi öncesi belirtileri zannedebilir. Bu belirtilerin yaşanıyor olması hamile olunduğu anlamına gelmese de gebelik kesinleşinceye kadar ipucu verebilir. Elbette ki gebeliği öğrenmenin en güvenilir yolu hamilelik testidir. Adet gecikmesi durumunda yapılacak test en doğru sonucun alınmasını sağlayacaktır. Yine de sabırsız anne adayları Hamile olduğumu nasıl anlarım? diye soruyorsanız aşağıdaki belirtiler size bu konuda yardımcı olabilir.

Yorgunluk Hissedilebilir
Gebeliğin başlamasıyla birlikte halsizlik ve yorgunluk hissini birçok kadın yaşamaktadır. Hamile kalındığında bedenin iş yükünün artmasıyla birlikte, metabolizma hem anneyi desteklemek için hem de bebeğin gelişimini sağlamak için daha da hızlanır. Bu nedenle anne adayı kendini her zamankinden yorgun ve halsiz hissedebilir. Bununla birlikte gebelik sürecinde progesteron hormonu daha fazla salgılanır. Progesteron hormonunun yatıştırıcı etkisi nedeni ile yorgunluk hissedilebilir. Bu sebeplerden dolayı yorgunluk ve halsizlik hamileliğin en erken belirtileri arasındadır.

Memelerde Büyüme Ve Hassasiyet Olabilir
Bu belirti adet dönemi öncesi belirtileriyle çoğu zaman karıştırılmakla birlikte birçok kadının gebe kaldığında ilk yaşadığı değişikliklerdendir. Gebeliğin erken dönemlerinde anne adayının vücudunda gerçekleşen hormonal kaynaklı değişikliklerden dolayı göğüslerde karıncalanma, kaşınma, büyüme, hassasiyet ve ağrı olabilir. Hatta bazı hamilerde göğüs uçlarının renk değiştirdiği de gözlemlenmektedir.

Mide Bulantısı Ve Kusma Görülebilir
Pek çok kadın için gebeliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve buna eşlik eden kusmadır. Hormonlardaki değişikliklerin neden olduğu bu durum sabah bulantıları olarak algılansa da günün herhangi bir saatinde yaşanabilir. Mide bulantıları ve kusmalar geçici de olabilir hamileliğin sonuna kadar devam da edebilir. Kimi anne adaylarında ise koku duyusunda artma ile birlikte hassasiyet olabilmektedir. Anne adayının daha önce rahatsızlık duymadığı bir koku midesini bulandırabilir.

İştah Açılabilir Ya Da Bazı Yiyeceklerden Tiksinilebilir
Birçok anne adayı gebeliğinin başlangıcında iştahının oldukça arttığından söz etmektedir. İştah artışı azımsanamayacak sayıda kişinin yaşadığı erken belirtilerden biridir. Kişinin kendisini sürekli aç hissetmesi hatta belki daha önce hiç yemediği yiyeceklere aş ermesi mümkündür. Pek çok anne adayı henüz mevsimi olmayan meyve ve sebzelere aş ermektedir. Bunun tam tersi durumların yaşanması olasıdır. Hamileliğin başlangıç döneminde daha önce zevkle yenilen bir yiyeceğe karşı bir tiksinti de gelişebilir.

Sık İdrara Çıkma Görülebilir
Hamileliğin erken belirtilerinden biri de sık idrara çıkmaktır. Gebeliğin oluşumundan çok kısa bir süre sonra bile eskiye nazaran daha sık tuvalete çıkıldığını fark etmek mümkündür. Kimi hamilelerde daha önce hiç yaşanmadığı halde gece uyanıp idrara çıkmaya başlanmaktadır. Sık idrara çıkmak dışında bazı kişilerde boşaltımla ilgili problemler yaşanabilir. Kabızlık sorunu gebelik sürecinde pek çok anne adayının karşılaştığı sorunlardandır.

Baş Dönmeleri Yaşanabilir
Baş dönmesi hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı sıkıntılardan biridir. Kan damarlarının genişlemesiyle birlikte kişinin tansiyonu düşebilir. Tansiyonun düşmesi baş dönmesine neden olur. Uzun zaman ayakta kalınması gerektiği durumlarda ya da bir süre oturduktan sonra birdenbire ayağa kalkıldığında baş dönmesi yaşanabilir.

Ruh Halinde Değişiklikler Görülebilir
Anne adayının vücudunda oluşan hormon değişiklikleri kişilerde ani ruh hali değişikliklerine sebebiyet verebilir. Hamile kadın kendini stresli hissedebilir, olaylar karşısında daha kolay sinirlenebilir. Gülerken birden ağlamaya başlayabilir. Duygulardaki keskin oynamalar gebeliğin en yaygın belirtilerindendir.

Hafif Kanamalar Olabilir
Bazı kadınlarda hamileliğin erken dönemlerinde hafif vajinal kanamalar görülebilmektedir. Yumurtanın döllenmesinden 10-14 gün sonra olabilen ve uzun sürmeyen bu kanamalara yerleşme kanaması adı verilmektedir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi nedeni ile olur. Yerleşme kanaması genellikle regl dönemine denk geldiğinden dolayı adet kanaması sanılabilir fakat adet kanamasına nazaran çok daha az ve beneklenme şeklindedir. Ancak gene de adet düzensizliklerinin birçok sağlık sorununun işareti olabileceği unutulmamalı ve gebeliğin olmadığından emin olunursa doktora başvurulmalıdır.

Regl Döneminin Kaçması
Hamileliğin en önemli belirtisidir. Her ay belli periyodlarla gerçekleşen adet kanamasının o ay gecikmesi kadınlara en büyük ipucunu verir. Bundan sonra yapılması gereken hamilelik ile ilgili testleri yaptırarak sonucun olumlu çıkması halinde bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak olacaktır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir