Hamilelik Sürecinde Sigara Kullanmanın Tehlikeleri

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Gün geçmiyor ki sigaranın zararlarına yenisi eklenmesin. İçen içmeyen hemen herkes, sigaranın insan sağlığı üzerindeki ölümcül etkilerini biliyor. Üzerinde en çok yazılan çizilen ve tüm dünyada ciddi önlemler alınan sigara, hamile kadınlar için çok daha riskli.

Sigara, hamile kadınlarda havanın akciğerlere daha az girmesine neden olur ve bu durum bebeğin anne karnındaki büyümesini ve gelişimini olumsuz yönde etkiler. Hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar daha şiddetli bir hale gelir. Anormal vajinal kanamalar görülmesine sebep olur. İştahı kapatır ve nabzı hızlandırır. Aynı zamanda hamile kadınlar diğer kadınlara göre çok daha çabuk ve fazla yorulurlar. Sigaradaki zararlı kimyasallar, kan dolaşımı yoluyla doğrudan bebeğe geçer.

Sigara aynı zamanda düşük ihtimalini artırır. Erken doğuma ya da bebeğin anne karnında ölümüne neden olabilir. İçilen her sigara fetüse zarara vermektedir. Bebeği saran ve koruyan plasentanın erken yırtılmasına neden olabilir. Doğumdan sonra bebeğin zatürre ve bronşit, astım gibi hastalıklara yakalanmasına yol açar. Çocukta öğrenme güçlüğüne sebep olur, hiperaktivite ve dikkat eksikliği ihtimalini arttırır.

Eğer planlı bir hamilelik düşünüyorsanız ve sigara içiyorsanız, gebe kalmadan önce sigarayı bırakmalısınız. Plansız bir hamilelik ise, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda sigarayı bırakın. Unutmayın ki, ne kadar erken bırakırsanız hem siz, hem de bebeğiniz o kadar az zarar görecek ve sigaranın olumsuz etkilerinden büyük oranda kurtulacaksınız. Sigara bırakma konusunda zorlanıyor ve başarısız oluyorsanız, mutlaka bir yardım almalısınız.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir