Hamilelikte Doğum Planı Yapmak

Doğum konusunda verilmesi gereken o kadar çok karar varki…Bazıları sizin seçiminiz olacak bazılarıysa sağlık gerekçeleri  ile zorunlu sizin dışınızda gerçekleşecek. O zaman her türlü seçenek  için hazır olmanızda yarar var. Hamileliğinizde sağlıklı bir dokuz ayı tamamladınız. Artık anne olma anına adım adım yaklaşmaktasınız. Doğum için pek çok kadın genellikle önceden tanıdığı bir doktora güvenmeyi tercih eder. Bazı kadınlar ise doğumlarının başlangıcında yeni bir doktor veya bir ebeyle anlaşarak doğumlarını planlarlar.

Bazı nedenlerden dolayı ani erken doğumlar olabilir, o zaman plan yapmaya fırsatınız olamaz ve ulaşabildiğiniz en yakın  hastanede  veya  bir ambulansın içinde bulabilirsiniz kendinizi. Umarız   siz onlardan birisi olmazsınız. Her şey yolunda gitti ve siz doğum planınızı kendiniz yapıyorsunuz . Öncelikle  doğumu gerçekleştirecek kişiyi ve doğumhaneyi hazırlayacak ekibi bulmak gerekmektedir. Daha sonra bebeğinizi hangi yöntemle doğurmanıza karar vermek olacaktır. Bu nedenle o gün gelmeden önce doktorunuzla bu konuları konuşmanız ve gerekmedikçe planlananın dışına çıkmamanız doğru olur.

Doktorunuzu  seçerken, aynı zamanda doğum yapacağınız yeride seçmiş olacaksınız . Doğum yapmayı düşündüğünüz hastaneyi önceden ziyaret edin. Sizin için uygun olan hastanede  en az tıbbi müdahale yapan, gereksiz müdahalelerden kaçınan yer olmalıdır. Ayrıca ürün seçimi, atık boşaltımı ve geri dönüşüm konularında da doğayı dikkate almalı, çevreye en az zararı vermelidir. Mümkünse hastanede yoğun bakım ve yenidoğan ünitelerinin olmasına dikkat edin.  Bunlar sizin ve bebeğinizin sağlıklı doğum süreci esnasında,  ani gelişebilecek   komplike bir   durum söz konusu olduğunda , hemen devreye girerek sizin ve bebeğinizin yaşamını kurtaracaktır.

İSTEDİĞİNİZİ  SEÇİN

Bebeğimi doğuracağım yer:

-Ev

-Doğum kliniği

-Hastane

Doğumu gerçekleştirecek ekipte şu kişiler olmalıdır:

-Eşim

-Ebe

-Doktor

-Bebeğime ve bana  bakabileceğine inandığım, en yakın arkadaşım veya bir akrabam (doğum koçu)

Doğum şeklim:

-Normal doğum

-Sezaryen doğum

-Epidural doğum

Doğum odamda olmasını istediklerim

-Pamuklu kumaştan çarşaf ve bebek bezleri

-Bebeğimin sadece saf  su ile yıkanması, saf temizleme ürünleriyle temizlenmesi

-Hastane tarafından verilen temizleyici, losyon ve kremlerin bebekte kullanılmaması

Bebeğimin ilk öğünü:

-Anne süt

-Emzirme konusunda yardıma ihtiyacım olacağını düşünüyorum.

-Hastaneden verilen biberon maması

-Evimden getirdiğim organik bebek maması

 EVDE DOĞUM

Cerrahi müdahaleler en  düşük seviyede  gerçekleştirilir. Doğurmak üzere olan siz ; görüntüleme cihazlarıyla sarmalanmak zorunda kalmazsınız. Bu durum koşullara göre avantaj yada dezavantaj sağlayabilir.  Bebek odası, kimyasal temizlik ürünlerinden uzaktır. Yeni ebeveynler doğal, zehirsiz ve gezegene zararı  olmayan türden bebek bezi, losyon , temizleyici ve krem kullanabilirler. Evde doğum yapmak, hastaneye göre daha komplikasyonsuz ve ucuzdur.

KOMPLİKASYONLAR İÇİN

Hamileliklerini riske sokabilecek herhangi bir medikal geçmişi olan kadınların hastanede doğum yapmaları önerilir. Bu durumlardan bazıları ikiz veya çoğul hamilelik, diyabet, yüksek tansiyon  veya daha önce prematüre doğum yapmış olmaktır.

NORMAL YÖNTEM

İlaç kullanımına yer vermediği ve ilaç atığı  oluşturmadığı, bebeği ağrı kesicilerin etkisinden koruduğu için çevreci bir seçimdir. Günümüzde bir çok anne adayı doğum sınıflarına katılarak kasılmaların fiziksel  fonksiyonlarını ve vücudun bu kasılmalara nasıl tepki verdiğini öğrenir.

SEZARYEN GEREKLİLİĞİ

Rahimde sıkışan, aşırı kilolu ters gelen veya prematüre bebekleri normal doğum travmasına sokmadan almak sezaryen yardımıyla olur. Sezaryen  aslında tıbbi bir acil durumdur. Daha maliyetli bir doğum yöntemidir. Kan nakli gerektirebilir. İyileşme süreci daha uzundur.

 HASTANE ÇANTASI

* Sigorta kağıtlarınız ve nüfus cüzdanınız.

*En sevdiğiniz yastığınız.

*Çorap ve terlik.

*Bornoz ve rahat bir gecelik.

*Kişisel bakım ürünleriniz.

*Cep telefonu ve şarj aleti.

*Organik pamuklu bebek çarşafı.

*Organik bebek kıyafeti.

*Doğal kumaştan yapılmış bir battaniye.

*Eve dönüş için ana kucağı.

*Saf sabun, losyon ve kremler.

kaynak kitap:

Dr.Alan Greene

Hayy kitap” sağlıklı bebek yetiştirme rehberi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir