Aids nedir? Nasıl bulaşır? Sebepleri nelerdir?

AIDS, bağışıklık yetmezliği virüsünün (HIV) neden olduğu kronik, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Bağışıklık sistemini bozarak, HIV virüsünün neden olduğu organizmalara karşı savaşmak üzere vücudun savunmasını engeller.  Aslında, HIV’in açılımı Human Immunodeficiency Virüs’tür. Yani bireylerin  bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan virüs anlamına gelir.

HIV cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.  Ayrıca gebelik, doğum veya emzirme sırasında veya anneden çocuğa kan teması ile de bulaşır.

HIV’in / AIDS’in tedavisi yoktur, ama hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilen ilaçlar vardır. Bu ilaçlarla birçok gelişmiş ülkelerde AIDS ölümleri azaldı. Fakat HIV Afrika, Haiti ve Asya’nın bazı bölgelerinde hala insanların ölümüne yol açmaya devam ediyor.

AIDS -HIV NEDENLERİ

Akyuvarlar ( beyaz kan hücreleri) vücudun hastalıklarla mücadele etmelerinde büyük rol oynar. İşte HIV CD4 virüsü bu beyaz kan hücrelerini yok eder. Bunun sonucunda bireyin bağışıklık sistemi zayıflar. Hastalığınız AIDSE dönüşmeden önce, yıllarca HIV ile de yaşayabilirsiniz.

HIV  Nasıl İletilir?

HIV  taşıyan hastanın kanı, spermi veya vajinal salgıları vücudunuza girerse virüsün size de bulaşma ihtimali çok yüksektir. Öpüşme, sarılma, dans veya tokalaşma ile, yani fiziksel temas ile bulaşmaz. Ayrıca sanılanların aksine hava, su aracılığıyla veya böcek ısırması ile de yayılmaz.

Hangi yollarla HIV bulaşır?

Seks sırasında. Eğer kanında virüs olan bir partner ile vajinal, anal veya oral seks yapılırsa sperm veya vajinal salgıların vücudunuza girmesiyle virüs size de bulaşabilir. Bu virüs bazen cinsel aktivite sırasında rektum veya vajina içinde gelişebilir. Ya da ağız yaraları veya küçük yırtıklar aracılığıyla da vücuda girebilir.

Kan transfüzyonu. Bazı durumlarda, virüs kan nakli yoluyla da iletilebilir. Bu yüzden hastaneler ve kan bankaları artık HIV antikorları için kan kaynağı taramaktadır. Böylelikle kan aktarımı yapıldığında, HIV bulaşma riskini azaltmaya çalışıyorlar.

Aynı şırınganın kullanılması. HIV virüslü kanın bulunduğu hastaya uygulanılan aynı iğne ve şırınganın kullanımıyla da bu virüs bulaşabilir.

Anneden çocuğa. Anneden bebeğe hamilelik veya doğum sırasında yine kan yoluyla bulaşabilir. Ayrıca bu virüs emzirme yolu ile de taşınabiliyor. Gebelik sırasında tedavi uygulanırsa, virüsün bebeğe bulaşma riski azalabiliyor.

Gelen Aramalar: hıv nasıl bulasır,Aids ağız yoluyla nasıl bulaşır,hıv nasıl bulasmaz,hiv virusu opusmeyle nasil bulasir,hıv virüsünü yok eden şifalı bitkiler,öpüşme ile astım bulaşır mı,oral seks le aids nasıl bulasır,oral seks ve aids riski ne kadardir,vajinal salgı hiv,hiv hangi yolla bulaşır opusmek

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir