Akciğer Kanseri; Tedavi ve Belirtileri

Akciğer Kanseri Akciğerlerde başlayan bir kanser türüdür. Nefes aldığınız zaman oksijeni içine çeken bir sünger gibidir. Akciğer kanseri hem erkek hem de kadınlar arasında Ülkemizde kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Akciğer kanseri  kolon, prostat, yumurtalık ve meme kanserlerine göre her yıl daha fazla yaşam alıyor.

Sigara içenler akciğer kanserinin en büyük riskini taşıyor. Akciğer kanseri riskini süresi içilen sigaraların sayısı ile artar. Hatta uzun yıllar sigara içtikten sonra sigarayı bırakmanız durumunda önemli ölçüde akciğer kanseri olma şansınızı azaltabilir.

Akciğer kanseri genellikle en erken aşamalarında belirti ve bulgular görülmez. Akciğer kanserinin belirti ve semptomları genellikle hastalığın ilerlemiş halinde ortaya çıkar.

Akciğer kanseri belirtileri ve bulguları şunlardır:

 • Geçmeyen öksürük
 • Kronik öksürük ya da “sigara öksürüğü”
 • Hatta küçük bir miktar kan tükürme
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Hırıltılı
 • Ses kısıklığı
 • kilo kaybetme
 • Kemik ağrısı
 • Baş ağrısı

Eğer endişe ettiğiniz herhangi bir belirti veya belirtiler varsa doktorunuzdan randevu alın.

Eğer sigara içiyorsanız ve bırakamadıysanız  Doktorunuz sigara bırakma için stratejiler tavsiye edebilir.

Siz ve doktorunuz kanser tipi evresi ve tercihleriniz gibi faktörlerden oluşan bir dizi kanser tedavi planı seçin. Seçenekler genellikle bir veya daha fazla ameliyat dahil tedaviler, kemoterapi, radyoterapi ya da hedefe yönelik ilaç tedavisi sayılabilir.

Örneğin, tedavinin yan etkileri potansiyel yararlardan ağır bastığı düşünebilirler. Bu durumda olduğunda, doktorunuz bu tür ağrı veya nefes darlığı gibi kansere neden olan sadece belirtileri tedavi etmek için bakım önerebilir.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri için tedavi seçenekleri
Sahne Ortak seçenekleri
Ben Cerrahi, kemoterapi bazen
II Cerrahi, kemoterapi, radyasyon
III Kombine kemoterapi ve radyasyon, diğer tedavilerin sonuçlarına göre bazen tek başına kemoterapi, cerrahi
IV Kemoterapi, hedeflenen ilaç tedavisi, klinik deneyler, destekleyici bakım
Küçük hücreli akciğer kanseri için tedavi seçenekleri
Sahne Ortak seçenekleri
Ben Cerrahi mümkün, ancak genellikle kombine kemoterapi ve radyasyon
II Kombine kemoterapi ve radyasyon
III Kombine kemoterapi ve radyasyon, klinik deneyler, destekleyici bakım
IV Kemoterapi, klinik çalışmalar, destekleyici bakım

Cerrahi
Akciğer kanseri kaldırmak için prosedürler şunları içerir:

 • Sağlıklı bir doku sınırı ile tümör içeren parçanın küçük bir bölümünü kaldırmak için rezeksiyon Kamalanma
 • Segmental akciğer daha büyük bir kısmını kaldırmak için rezeksiyon
 • Bir akciğer tamamını çıkarmak için lob lobektomi
 • Bütün bir akciğer kaldırmak için pnömonektomi

Akciğer kanseri cerrahisi kanama ve enfeksiyon gibi riskler taşır.

Akciğer Kanserinde Kemoterapi
Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçları kullanır. Bir veya daha fazla kemoterapi ilaçları kolunuzdaki bir damardan (intravenöz) aracılığıyla verilir veya ağızdan alınabilir. Ilaçların kombinasyonu önemlidir.

Kemoterapi akciğer kanseri için bir birinci hattı olarak tedavisi veya ameliyat sonrası ilave arıtma olarak kullanılabilir. Bazı durumlarda kemoterapi kanser yan etkileri azaltmak için de kullanılabilir.

Akciğer Kanserinde Radyasyon tedavisi
Radyasyon terapisi kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi yüksek enerjili enerji kirişleri kullanır.

Radyasyon terapisi tek başına ya da diğer akciğer kanseri tedavisi ile birlikte de kullanılabilir. Bazen kemoterapi ile aynı anda tatbik olur.

Çok küçük olduğu akciğer kanseri olan kişiler için bir seçenek stereotaktik vücut radyoterapi olabilir. Bazı durumlarda, bu küçük tümörler yerine kullanılabilir.

Akciğer Kanserinde Hedeflenen ilaç tedavisi
Hedefe yönelik tedaviler kanser hücreleri belirli anormallikleri belirleyen yeni kanser tedavileri vardır. Akciğer kanseri tedavisi için Hedefe yönelik tedavi seçenekleri şunlardır:

 • Bevacizumab (Avastin). Bevacizumab yeni bir kan akımı oluşturarak bir tümörü durdurur. Tümörler  kan damarlarının büyümesine izin vererek, tümörün oksijen ve besin kaynağı olabilir. Bevacizumab genellikle kemoterapi ile birlikte kullanılır ve gelişmiş ve tekrarlayan küçük hücreli dışı akciğer kanseri için onaylanmıştır. Bevacizumab  kanama riski, kan pıhtılaşması ve yüksek kan basıncı taşır.
 • Kanser hücrelerinin büyümesini ve bölmek için sinyal erlotinib (Tarceva). Erlotinib bloklar kimyasallar kullanılır. Erlotinib kemoterapi yardımcı henüz gelişmiş ve tekrarlayan küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan kişiler için onaylanmıştır.
 • Sigara içenler içmeyenlere nazaran erlotinib yararlanma olasılığı daha düşüktür.
 • Crizotinib kanser hücreleri belirli bir genetik mutasyona sahip ileri küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan kişilerin kullanım için onaylanmıştır. Crizotinib yan etkileri, çift görme veya bulanık görme, bulantı, görme bozuklukları sayılabilir.

Klinik çalışmalar
Klinik çalışmalar deneysel akciğer kanseri tedavi çalışmaları vardır.  Bir klinik çalışmada incelenen tedaviler son yenilikleri kapsıyor olabilir, ancak bir çare garanti etmez. Doktorunuzla tedavi seçeneklerini dikkatlice tartın.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir