Damar Tıkanıklığı Nedir Nasıl Oluşur

Damar tıkanıklığı birçok hastalığın da nedeni olan bir sorundur.  Birçok nedeni ve sonucu olan bu durum tedavi edilmelidir.

Damar Tıkanıklığı Nedir

Damar tıkanıklığı  genellikle damar kireçlenmesi, damar sertleşmesi durumlarında görülen bir sorunu ifade eder. Pıhtılaşma kaynaklı tıkanıklık genelde azdır. Ayrıca bazı hastalıklar da  damarlarda tıkanmalara neden olabilir. Takayasu ve Burger hastalıkları bu nedenle görülmektedir. Burger hastalığı genç yaşlarda  da görülebildiği için önemlidir. damar tıkanıklığı kimlerde daha fazla görünüt denildiğinde ise özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerde, şeker hastalarında, sigara içen kişilerde ve yüksek tansiyonu olan kişilerde  sık görülür.

Damar Tıkanması Hangi Hastalığa Neden Olur

Damar tıkanıklığı hangi damarın tıkanması ile de ilgili bir durumdur.  Buna göre damar türü ve tıkanması halinde ne tür sorun çıkacağına bakılmalıdır:

  • Kalp damarı tıkanırsa kalp spazmı ya da daha da kötüsü kalp krizi ile sonlanabilir.
  • Bacaktaki damarların tıkanması, baldırda ağrı, ayak parmaklarında yara, daha da ileri boyutta kangren gibi sonuçlara varabilir.
  • Boyun bölgesi ve beyin damarlarında tıkanma olması halinde konuşma bozuklukları,göz kararması, bilinç kaybı, felç gibi haller olabilir.
  • Böbrek damarında tıkanma olursa belirgin çok kötü bir duruma neden olmaz, ancak yüksek tansiyon kaynağı olabilir. Eğer uzun süre tıkanıklık sorun olursa böbrek işlevinde sorunlar görülebilir. bu durum da beraberinde üre sorununu beraberinde getirir. Böbrek yetmezliği ilerleyen dönemlerde olabilen bir durumdur.
  • Kol damar tıkanması durumunda ağrı ve erken yorulma gibi haller olabilir. Kişi kolunu havaya kaldırdığında ağrıya neden olabilir.
  • Toplardamar tıkanıklığı varsakanın kalbe dönüşü zorlaşabilir. Kan içi doku birikmesi olabilir. Ayakların şişmesi bu damar tıkanmasının en net belirtisidir. Hemodiyaliz hastalarında kol toplardamarında da tıkanma olabilir.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığı tedavisi  ağırlıklı olarak koruyucu önlemlerle sonuç veren bir durumdur. Sağlıklı beslenme en önemli aşamadır. Tuz, kırmızı et azaltılmalı, sebze ve meyve çoğaltılmalıdır. Ayrıca düzenli yürümek, her gün en az 30 dakika hareket etmek önemlidir. eğer kalp damar hastasıysanız bu durumda doktor onayı almak gerekir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir