Farenjit Neden Olur?

Halk arasındaki ismi boğaz iltihabıdır. Burun, ağız boşluğunun arka kısmında ve özellikle boğaz kısmında oluşan enfeksiyondur. Çok fazla yaygın bir rahatsızlıktır, genelimiz bu hastalığı birçok kez geçirmişizdir. En belirgin özelliği yutkunma problemi ve boğaz ağrısıdır. Halk arasında boğaz iltihabı diye tanıdığımız bu hastalık yaklaşık 4 ile 10 gün içerisinde iyileşir. Bu hastalık için oturup beklemekten başka çare yoktur. Bu hastalık tıpta iki dala ayrılır biri Akut diğeri is Kronik Farenjit hastalığıdır. İki hastalık dalı da bir birinden çokça farklıdır. Bir anda başlayan ve hızlı ilerleyen Akut Farenjit hastalığıdır.

Akut Farenjit’in belirtilerinde genellikle şunlar vardır. Bilindiği üzere sadece boğaz ağrısı değildir. Ama vücudun sadece üst kısmın da başlayan, oluşan bir hastalıktır. Belirtileri ise, boğaz kuruluğu, boğaz yanması, boğaz ağrısı, ara da bazen ses kısılması, halsizlik, ateş ve burun akıntısı gibi şeylerdir. Kronik Farenjit ise Akut Farenjitten daha farklı özellikler gösterir. Halsizlik, kırgınlık ve ateş belirtileri yoktur ama yutkunamama, gıcık tutması, öksürük, ara ara boğaz temizleme isteği belirtileri görülür. Boğazdaki iltihap çok önemlidir Kronik Farenjit ama hava kirliliği gibi boğazı tahriş eden etmenler daha büyük sorunlara yol açar. Aslında bu iki hastalık birbirinden çok farklı olabilir, fakat Akut Farenjit çok fazla tekrarlanıyorsa bu döngü Kronik Farenjit türüne çevrilebilir.

Farenjit Nedenleri Nelerdir?

Bakteriler ve Virüsler:  Grip ve Soğuk algınlığına benzer hastalıklar Akut yolu Farenjit’ine sebep olur. Çevrede ki etkiler, solunum yolu ile saçılan mikroplar, hava da dolaşan virüs ve bakteriler ziyadesiyle ağız ve burun bölgelerinin temiz olmayan yerlere değmesi sonucuyla oluşabilir ve Akut Farenjit’ine sebebiyet verir. Henüz virüs ve bakteri, iltihap, enfeksiyon oluşumu olmadan antibiyotik gibi ilaçlar kullanmak tavsiye edilmez çünkü alınan ilaç iyileşmeye ve ya geçirmeye yaramaz. Genellikle insanlar bu hastalığa kışın ve ya sonbahar mevsimleri arasın da yakalanır daha sonra bütün aile fertlerine yayılır.

Boğaz Tahrişi:  Boğaz tahribine yol açan şeyler genellikle şunlardır; hava kirliliği, aşırı fazla toz, sigara, tozlu hava, geniz akıntısı, kuru hava, alkol, aşırı Sıçak ve aşırı soğuk içecekler boğaz tahribine yol açar buda akut hastalığının başlangıcı sayılır.

Reflü: Reflü hastalığı da boğaz tahribi yapan diğer önemli sebepler arasındadır. Genellikle insanların çoğu bu hastalıktan şikâyetçidir. Çünkü midede bulunan asitler yemek borusuna kaçarak boğazın tahriş olmasına sebebiyet verir.

Burun Tıkanıklığı:  Burun tıkanıklıkları sadece iltihaba bağlı değildir, burun kıkırdağının eğri bir yapıya sahip olması, burun kemiklerin de oluşan hasarlar ve ya geniz akıntısı sebebiyle de tıkanabilir. Burun tıkanıklılığı solunum yolları döngüsünü bozar ve birey ağzından nefes almaya başlar, bu durum da boğaz da kuruluk hissi ve yanma hissi oluşur, böylelikle de boğaz tahrik olunca enfeksiyon el başlangıç olur.

Alerjenler: Çim ve ya ağaçta bulunan ve ya başka bitkiler de bulunan polenler mevsimsel alerjisi olan insanlara fazla zarar verir. Boğazı tahriş ederek Farenjit’e sebep olur. Ayrıca araştırmalara göre saman nezlesi adı verilen hastalık Kronik Farenjit’e sebebiyet vermektedir.

Sigara ve Alkol Tüketimi: Sigara içmek çok zararlı bir alışkanlıktır. Ayrıca zaten solunan zararlı bir pis dumandır, bu da boğazı fazlasıyla tahriş eder. Ayrıca Kronik Farenjit’e sebebiyet verir. Alkoldeki durum ise içinde bulunan maddeler yoluyla sık sık tüketilmesi sonucu oluşur.

Hastalıklar:  Bir kişi sürekli alerji, grip, enfeksiyon el, nezle, sinüzit, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara sürekli yakalanıyorsa bunlar sürekli tekrarladığı için boğaz tahriş olmasıyla farenjit’e dönüşür.

Farenjite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

 • Sarımsak
 • Bal
 • Zencefil
 • Fesleğen
 • Nane
 • Limon

Farenjit Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

Alerjiler sık sık tekrarlayan sinüs enfeksiyonları daha önceden Farenjit ya da grip olmuş biriyle yakın temasta içine girmek, farenjit risklerini artıran sebepler arasındadır. Ayrıca sigara kullanıyorsanız ve ya kullanılan ortam da bulunuyorsanız buda tetikleyen etkenlerden bir tanesidir. Bu durumlarla karşılaştıktan sonra ilk yapacağınız iş bir doktora görünmek olmalıdır ve olabilecek hastalıklar önlemek için doktorunuzun verdiği tedavi yöntemini uygulamalısınız.

Tanımlar:

 • farenjit neden olur
 • bogaz faranjit
 • farenjit
 • farenjitli bogaz
 • kronik faranjit
 • kronik farenjit
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir