Hipoksi Nedir, Neden Olur?

Merak edilenler arasında hipoksemi nedir sorusu yer alıyor. Aşağıda hipoksemiye dair detaylı bilgiler verilmiştir. Detayları inceleyebilirsiniz.

Hipoksemi Nedir Sorusuna Cevap

Hipoksemi nedir sorusuna cevap olarak; kanda düşen oksijen olarak tanımlanabilir. Kan damarlarında oksijenin belli bir miktarda olması gerekir. Eğer minimum sınırın altına düşme söz konusu olursa, bu durum hipoksemi olarak tanımlanır. Vücudunuzun düzgün çalışma için hücre ve dokulara kan dolaşımı yolu ile sağlanan oksijenin belli bir seviyede olması gerektiğini bilmelisiniz. Hücrelerin görevlerini tam olarak yerine getirmesi açısından, mutlaka vücudun akciğer üzerinden oksijeni dengelemesi şart. Oksijen yoğunluğunun %90’nın altına düşmesi ile bu hastalığın olduğunun kanıtlanması mümkündür.

Hipoksemi Türleri;

Belirtilmiş olan hastalığın belli türleri olacak. Bu türler üzerinden de direkt olarak hastalık hakkında bilgi almanızın mümkün olduğunu unutmayın.

* Gece Oluşan Hipoksemi: Hastalığın türleri arasında, gece oksijen yetmezliğinin olduğu durumlar yer alıyor. Kandaki oksijen seviyesi, kişi uykuya geçtiği anda azalmaktadır. Bu durumda direkt oalrak uyku apnesi olarak, uykunun bölünmesi söz konusu oluyor. Bu hastalık, kronik bronşit ve hipertansiyon sorunu yaşayan kişilerde çok daha sık görülmektedir.

* Tedavinin Olumsuz Olduğu Hipoksemi: En tehlikeli olan hastalık türüdür. Kişinin kanında oksijen seviyesi yükseltilemez. Bu durumda kişinin kanındaki oksijen miktarında herhangi bir iyileşme olmaz. Hipoksemi türleri söz konusu olduğunda, aralarında en kötüsünün bu olduğunu söyleyebiliriz. Ortaya çıkışı ise akciğer kanallarında yaşanan soruların sonrasında olur.

Hipoksemi Tedavi Yöntemleri

Solunum yetmezliği olarak da cevaplanabilecek olan hipoksemi nedir sorusu dışında, tedavi yöntemleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Sunulan bilgiler üzerinden tedavi yöntemlerinin nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ventilasyon;

Havayı alveollere kadar ulaştırıp, kan ile karışması sağlanacaktır.

Difüzyon;

Gazların alveoller ile kapiller duvarı arasında hareket etmesidir.

Dolaşım;

Oksijenin gaz değişiminin olduğu bölgeden tüketileceği bölgelere taşıma işlemi yapılır.

Yukarıda verilen yöntemler ile tedavinin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Solunum yetmezliği sorunu yaşayan kişiler, durumun ne derecede olduğunu öğrenmek adına kontrole gidebilirsiniz. Hipoksemi nedir sorusunun dışında merak ettiklerinizi doktora da yöneltebilirsiniz. Birebir bilgi almanız bu sayede mümkün olacak.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir