Kanseri Yenmenin Yolları

Kanser, insanlığın tarih boyunca mücadele ettiği bir hastalıktır. Durum böyle olunca kanseri yenmenin yolları da doğal olarak önem kazanıyor. Peki, bu yollar gerçekten var mı, varsa neler? Öncelikle kanserle ilgili bazı doğru bilgileri size aktararak işe başlayalım çünkü kanserle ilgili birçok yanlış bilgiye inanılıyor. Bu yanlış bilgiler ve inanılan yanlış tezler, genellikle kanseri körükleyici rol oynuyor. Mesela bir kanser hastasına moral vermek için söyleyeceğiniz sözlerin kanseri tetikleyebileceğini biliyor musunuz? Bu gibi durumlardan kaçınmak ve kanseri yenmenin yollarını öğrenmek için ilk önce kanser hakkında detaylı bilgileri doğru bir şekilde edinmeliyiz.

Kanserin Nedenleri

Genellikle toplumumuzda kanserin stres gibi nedenlerle çıktığına inanılır. Bu da kanser hastalarının her zaman olumlu düşünmesi gerektiği kanısını ortaya çıkartır. Aslında bu kanser adına olumlu bir şey değildir. Kanser hastaları da diğer hastalar gibi üzüntülerini ve sevinçlerini hiçbir baskıya maruz kalmadan yaşayabilmeliler. Kanserin nedenleri aslında çok da önemli değil, önemli olan şey, tanım konulduktan sonra, hastanın kanser hastalığına yaklaşımı… Kanser hastaları da hayatını sürdürmeye devam eden normal insanlardır ve yakalandıkları hastalıkların üzüntüsünü yaşamalılar. Bu üzüntüyü yaşamazlarsa, kanserden kurtulabileceklerine dair inanç kazanamazlar. Oysaki kanserden kurtulmak son derece mümkündür. Kanser hastaları bu ihtimali iyi bir şekilde düşünebilecek kadar üzülebilmeliler!

Kanserle Mücadele

Teşhis ve tanı aşamaları geçince, geriye hastalıkla mücadele etme aşaması kalıyor. Kanserle mücadele etmenin önemli yollarından bir tanesinin psikolojik mücadele olduğu doğrudur. Hastalar genellikle teşhis ve tanı sonrası ya durumu çabuk kabullenirler, ya da bir türlü kabullenmek istemezler. Elbette ki herkes bu tür hastalıklar karşısında zorlanır ve şok yaşar. Fakat bu durum sürekli bir hal almamalıdır. Hasta kısa bir süre içerisinde bu hastalık ile birlikte hayatını devam ettirmeyi öğrenebilmelidir. Hastanın, hastalığını uzun bir süre inkar etmesi, kanserle mücadeleyi zorlaştıracaktır.

Kanserin Tedavisi

Hastanın inkar süreci kanserin tedavisi sürecini de geciktirecektir. Hasta doktorun yanıldığına ya da bir başka bahaneye kendisini inandırır ve çevresindeki insanları inandırmaya çalışırsa, bu sıkıntılı bir durumdur. Hastalık, hasta tarafından en hızlı bir şekilde kabul edilmeli ve benimsenmelidir. Bu sayede yaşam daha kolay bir hal alacaktır. Hatta kanser hastalığı, hastanın yaşantısını gözle görülür şekilde etkilemeyecektir. Bu hastalık, insan hayatında tedavi süreci devam eden sıradan bir hastalık olacaktır. Kabul etmemenin yanı sıra karşılaştığımız bir diğer durum da, erteleme süreci… Hasta tedavi olmaya bir türlü yaklaşmıyor ve tedavi sürecini sürekli olarak erteliyorsa, kanserin tedavisi noktasında birtakım eksiklikler doğacak demektir. Hastanın çevresinde bulunan kişiler, hastayı ikna etmeye çalışmaktan çok, ona destek olmalılar ve durumu bir şekilde izah ederek, hastanın sıradan hayatına devam etmesini sağlamalılar. Modern ve teknolojik imkanlarla birlikte kanser çok da korkulması gereken bir hastalık değildir. Erken teşhis ve tedaviler ile kanserin durdurulması ve yenilmesi mümkün olmaktadır.

Kanseri Yenmek

Kanseri yenmek… Bunun çok zor, hatta imkansız olduğunu düşünen birçok insan ve kanser hastası var. Aslında kanseri yenmek, en azından kansere yakalanmak kadar sizin kaderiniz olabilir! Nasıl çevrenizde bu hastalığa yakalanmış başka bir kişi yoksa, çevrenizde bu hastalığı yenmiş başka bir kişi de olmayabilir. Yani bu hastalığı yenerek çevrenize kanserin korkulması gereken bir hastalık olmadığını kanıtlayabilirsiniz.

Kanser İlaçları

Bu noktada devreye çeşitli kanser ilaçları giriyor. İnsanlar bir hastalığa yakalanınca doğal olarak o hastalığın her türlü tedavi yöntemini dikkate almaya çalışıyor. Kanser hastaları da kanser ilaçları başta olmak üzere bitkisel çözümlere birçok diğer çözüm yoluna başvuruyor. Birçok ilacı bir arada kullanmanın size daha fazla zarar vereceğini asla unutmayın. Kullanmayı çok istiyorsanız size tavsiyemiz kullanacağınız her türlü ilaç ve yan tedavi yöntemi için doktorunuza danışmanız. Unutmayınız ki doktorunuz, sizin sağlığınızı en iyi şekilde yorumlayabilecek ilk otoritedir. Bu otoritenin denetiminde olmayan hiçbir yol ve yöntem size fayda getirmez. Aksine büyük zararlar getirebilir.

Kanser Genetik Mi?

İşte insanların uzun sürelerdir sordukları bir soru: Kanser genetik mi? Kanserlerin çoğu kalıtsal değildir. Fakat kanserlerin hepsi, genetik hastalıktır. Dolayısıyla ailenizde kanser ile karşı karşıya gelmiş bir kişi bulunuyorsa, siz de risk altındasınız demektir. Ama yine tekrar ediyoruz ki bu korkulacak bir durum değil. Tedbirleri alın ve hayatınızı akışına bırakın! Ailenizde bir kişide kanser varsa, bütün aile üyeleriyle birlikte belirli aralıklarla kontrolden geçmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda herhangi bir problem varsa, bu problem erken teşhis edilecektir ve hemen tedaviye başlanacaktır.

Kanseri Yenmek Bu Yoldan Geçiyor

Kanseri yenmenin yöntemleri hakkında aslında yazımızda sizlere birçok ipucu verdik. Yine de daha özetle söylememiz gerekirse kanseri yenmenin en önemli yolu, pozitif düşünmek, ancak bu düşünce esnasında kanseri reddetmemektir. Kanseri kabullenmek ve kanserle yavaş fakat kararlı bir şekilde mücadele etmek, kanseri yenmenin en etkili yoludur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir