Migren Neden Olur?

İnsan sağlığının en rahatsız edici sorunlarından olan migren ağrıları yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Peki migren ağrısı neden olur? İşte yanıtı!

Migren kan damarlarının genişlemesidir. Yani sinir liflerinin bazı kimyasalların salınması nedeniyle şakaklardan başlayan ağrı, bir nevi enflamasyondur. Tipik olarak migrenin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yarım baş ağrısı olarak bilinen migren, başın bir kısmından başlar,
  • Zonklayıcı bir ağrı vardır ve gittikçe şiddetlenir,
  • Bazı hastalarda haftada birkaç kez olurken bazılarında daha seyrektir,
  • Bazen bulantı, kusma ve ışıktan rahatsız olma gibi şikayetler de migrene eşlik eder.

Uyku düzeni, iklim, beslenme, hormonlar ve uyku düzeni migreninin nedenleri konusunda hafifletici bir etkiye sahip olabilir. Bu etkilerin çözümü açısından birçok fırsat sunan hekimler farklı tedavi teknikleriyle ağrıların %70 oranında azalmasını sağlayabilmektedir.

Migrenin Nedeni

Stres birçok hastalıkta olduğu gibi migren üzerinde de tetikleyici bir etkiye sahiptir. Bazı ilaçların kullanımı, beslenme sorunları ve uyku problemleri migrenin tedavisinde etkili olabilir. Birçok kişi, şarap, çikolata, peynir ve asitli meyvelerin migreni tetiklediğini ifade etmektedir. Stres, uykusuzluk, yorgunluk, kimyasal etkiler gibi birçok neden migrenin nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

Migren Tedavisi

Migren ataklarında dil altı adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Genelde önleyici tedavi kullanılarak ilaç verilen hastalar, kaliteli bir yaşam tercih ettiklerinde çoğu zaman bu sorundan kurtulabilmektedir. Bu tedavinin avantajları arasında bulunan ve hastanın yaşam kalitesini olumlu etkileyen krizleri önlemek için migren tedavisi son derece önemsenmesi gereken bir tedavidir. Migrenin nedenleri bilindiğinde hasta o etkenin tetikleyici etkisinden uzak durarak hastalığı önleyebilir.

 

Migren ve Botoks

Son yıllarda botoks yöntemi tercih edilerek migren ağrılarından kurtulmak tercih edilir bir tedavi şekli haline gelmiştir. Migrenin nedenleri ne olursa olsun tedavide hastanın durumu önemlidir. Mesela hamile ve lohusa hastalarda burundan yapılan yeni tedavi teknikleri ortaya çıkmıştır. Bu tekniklerin uygulanması için hekimin uzmanlık alanı ve hastanın durumu dikkate alınmaktadır. Migren tedavisi her geçen gün uygulanmaya başlanan yeni tekniklerle dikkat çekmektedir. Kişiyi ilaç bağımlılığından kurtarması açısından son derece önemli olan migrenin nedenleri öğrenildikçe kişinin hayatına olumsuz etki bırakan birçok sıkıntıyı gidermektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir