Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Prostat; idrar kesesi ve idrar yolu arasında, pinpon topu büyüklüğünde bir organdır. Sadece erkeklerde bulunan bu organ, kişinin yaşının ilerlemesine bağlı olarak hacimce büyür ve genişler. Sadece erkek bireylerde bulunması sebebiyle bu organın kansere yakalanması halinde ortaya çıkan prostat kanseri de erkeklere özgü bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

    Prostat kanseri nedenleri bugün tam olarak bilinememekte ise de prostat kanseri konusunda tetikleyici olduğu düşünülen bir takım nedenler vardır. Bunlara örnek olarak aşağıda sayılanlar gösterilebilir;

  • Ailede daha önce prostat kanseri görülmesi şeklinde cereyan eden genetik faktörler,
  • İnsan vücudunun ergenlik dönemi sonrasında salgıladığı çeşitli hormonlar,
  • Birtakım çevresel faktörler,
  • Sürekli olarak yağ oranı yüksek gıdalar tüketmek.

   Söylediğimiz gibi nedenleri kesin göstergeler olarak bilinememektedir. Ancak sayılan bu olguların prostat kanseri için etkili olduğundan bahsedebiliriz. Ayrıca prostat kanseri risk gruplarının orta yaşlarda başladığından da bahsetmek gerekir. Zira erken yaşlarda pek rastlanan bir hastalık değildir. Bunun yanı sıra herhangi bir sebepten ötürü, önceki dönemde testisleri alınmış erkeklerde de prostat kanseri vakaları ile karşılaşılmamaktadır. Dolayısıyla erkek testislerinin de prostat kanseri konusunda bir bağlantıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

    Prostat kanseri belirtileri ise sinsi sayılmayacak nitelikte rahatsız edici ve dikkat çekici olabilmektedir. Kişilerin günlük hayatını oldukça olumsuz etkileyen hastalığın belirtilerinden şüphelenildiği takdirde muhakkak bir kontrole gidilmesi faydalı olacaktır. Söz konusu belirtilerden en çok dikkat çekenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • İdrar atımı sırasında şiddetli ağrılar hissetmek suretiyle zorlanma,
  • İdrarda kan görülmesi,
  • Geceleri idrar sebebiyle sık sık uyanma,
  • Ani sancı şeklinde gerçekleşen karın ağrıları.

    Prostat kanseri tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Şikâyetçi olan kişinin yaşına göre de değişebilen tedavi yöntemleri vardır. Örneğin ameliyat ile prostatın alınması bir tedavi yöntemi iken bu uygulama yaşı ilerlemiş kişilere için kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra prostata yüksek radyoaktif enerji enjekte edilmesi, hormon tedavisi gibi çeşitli yöntemler de bulunmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir