Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid Kanseri Tiroid hücrelerinin Oluşmasına sebep oluyor. Boynunuzun alt kısmında bulunan kelebek şeklinde bezie oluşmasına neden oluyor.
Tiroid kalp hızı, kan basıncı, vücut ısısı ve ağırlığınızı düzenleyen hormonların üretilmesinde etkilidir. Tiroid kanseri vakalarının çoğu tedavi edilebilir

Tiroid kanseri belirtileri şunlardır;

Genellikle tiroid kanseri, hastalığın erken döneminde hiçbir belirti vermez. Tiroid kanseri büyüdükçe, şunlara neden olabilir:

Boyundaki görünümde fiziksel  değişiklik
Artan ses kısıklığı gibi sesinizi değişiklikler,
yutma zorluğu
boğaz ağrısı
Boynundan şişmiş lenf düğümleri

Tiroid kanseri sebepleri;

Tiroid kanserine neyin neden olduğu çok net değildir. Tiroit hücreleri genetik değişime (mutasyona) uğradıklarında Tiroid kanseri oluşur. Mutasyonlar hücrelerin büyümesine ve hızla çoğalmalarına neden olur. Biriken anormal tiroid hücreleri tümör oluştururlar. Anormal hücreler yakındaki dokuyu istila edebilir ve vücuda yayılabilir.

Tiroid kanseri türleri

Tiroid kanseri tipi tedavi ve prognozu belirler. Tiroid kanseri türleri şunlardır:

Papiller tiroid kanseri. Bu tür tüm tiroid kanseri tanılarının yaklaşık yüzde 80′ini oluşturan, en yaygın olanıdır.
Foliküler tiroid kanseri. Foliküler tiroid kanseri de Hurthle hücreli kanser içerir.
Medüller tiroid kanseri . Medüller tiroid kanseri diğer salgı bezlerinde tümörler dahil kalıtsal genetik sendromlar ile ilişkili olabilir. Ancak, çoğu medüller tiroid kanserleri de kalıtsal genetik sendromlar ile ilişkili değildir, yani sporadiktir.
Anaplastik tiroid kanseri. Tiroid kanseri anaplastik tipi çok nadir, agresif ve tedavisi çok zordur.
Tiroid lenfoma. Tiroid lenfoma tiroid bağışıklık sistemi hücrelerinde başlar. Tiroid lenfoması çok nadirdir.
artan ses kısıklığı dahil,
yutma zorluğu
boyun ve boğaz ağrısı
Boyundan şişmiş lenf düğümleri
görülebilir.

Tedaviler
Tiroid kanseri tedavi seçenekleri, genel sağlık ve tercihlerinizi tipine ve evresine bağlıdır.
Tiroid kanseri vakalarının çoğu tedavi edilebilir.

Cerrahi
Tiroid kanseri olan çoğu kişi tedavi için ameliyat geçiriyor.  Tiroid kanseri tedavisinde kullanılan ameliyatlar şunlardır:

Tümünü veya tiroid (tiroidektomi) in kaldırılması.  Tüm tiroidi almak için yapılan ameliyat tiroid kanseri için en yaygın tedavidir. Çoğu durumda, cerrah küçük paratiroid zarar riskini azaltmak için paratiroid bezlerinin çevresindeki tiroid dokusunu bırakır.

 Boyundaki lenf nodlarının çıkarılması.
Tiroiti çıkarırken, cerrah boyun lenf düğümlerini alarak kanser hücrelerini  test edebilir.

Tiroid cerrahisi boynunuzun alt kısmında deride bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Tiroid cerrahisi kanama ve enfeksiyon riski taşır. Ses kısıklığına, yumuşak bir ses veya nefes darlığına neden olabilir ses tellerinizin ya da bağlı sinirlerin hasar görmeleri riski de var.

Tiroid hormon tedavisi.
Tiroid kanseri ameliyatı sonra, ömür boyu tiroid hormon ilacı levotiroksin (Levothroid, Synthroid, diğerleri) alamak zorunda kalabilirsiniz. Bu tedavi Tiroidin normalde yaratacağı eksik hormonu sağlar ve hipofiz bezinden tiroid uyarıcı hormon (TSH) üretimini engeller: Bu hapların iki yararı vardır. Yüksek TSH seviyeleri makul büyümeye kalan kanser hücrelerini teşvik edebilir.

Radyoaktif iyot.
Radyoaktif iyot tedavisi genellikle kalan sağlıklı tiroid dokusunun yanı sıra, ameliyatla alınması düşünülen kısmıda -mikroskobik alanları- yok etmek için tiroidektomi sonrasında kullanılır.

Radyoaktif iyot tedavisi bir kapsül ya da sıvı şeklinde olabilir. Radyoaktif iyot, öncelikle tiroid hücreleri ve tiroid kanser hücreleri tarafından alınır, bu nedenle vücuttaki diğer hücrelere zarar verme  riski çok düşüktür.

Yan etkileri arasında şunlar olabilir:

Bulantı
Kuru ağız
Kuru göz
Tat veya koku duygusunda değişim
Boyun ya da göğüs gibi tiroid kanseri hücreleri yayılmış yerlerde ağrı,

Tiroid kanseri Dış radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi de vücudunuzun hassas noktalarında yüksek enerjili ışın veren bir makine kullanılarak harici olarak da verilebilir. Eksternal radyoterapi olarak adlandırılan bu tedavi genellikle yaklaşık altı hafta süreyle, haftada beş gün, bir anda birkaç dakika uygulanır. Dış radyasyon tedavisi genellikle kemiklere yayılıp yayılmadığını anlamak için tiroid kanseri tedavisinde kullanılır.

Tiroid kanser Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalların kullanıldığı bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi genellikle damardan infüzyon olarak verilir. Kimyasallar kanser hücreleri de dahil olmak üzere hızla büyüyen hücreleri öldürür.

Aslında Kemoterapi genellikle tiroid kanserinin tedavisinde  çok yaygın kullanılmaz, ama diğer, daha standart tedavilere yanıt vermeyen bazı kişiler bu tedaviden yararlanabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir