Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet gecikmesi hemen hemen her kadının yılda birkaç kez yaşadığı bir durumdur. Her kadın normal olarak yılda 11 ile 13 arası adet görür. Ancak bazı zamanlarda bu sayı artabilir veya düşebilir. Üreme çağında sık rastlanan bir durum olan adet gecikmesinin akla gelen ilk nedeni olarak gebelik düşünülmektedir.

Aktif cinsel hayatı olan kadınlar adet gecikmesi durumunda gebelik testi yaparak durumdan emin olabilirler. Adet gecikmesi çevresel değişiklikler ve ruhsal stresten dolayı olabileceği gibi doktor muayenesi gerektiren ciddi bir durumdan da kaynaklanabilmektedir. 3-4 ay hiç adet görmeme durumlarında mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

  • Gebelik,
  • Stres,
  • Beslenme değişikliği,
  • Yorgunluk,
  • İklim değişikliği,
  • Ruhsal stres

Adet düzensizliği genelde adet döneminin başladığı ilk 2 yılda çok sık görülen bir durumdur. Adetin düzene girmesi için hormonların dengelenmesi gerekmektedir. Adetin başladığı ilk yıllarda düzensizlik olabileceği gibi, adet görmenin sonlanacağı son 1-2 yılda da bu düzensizlikler görülebilir. Adet düzensizliğinin pek çok nedeni vardır. Bunlar arasında stres, doğum kontrol hapı kullanımı, rahim içi miyom ve polipler, iltihaplı pelvik hastalığı, polikistik yumurtalık hastalığı en sık görülen nedenler arasındadır. Aynı zamanda aşırı kilo alma veya kaybetme, aşırı egzersiz, diyabet, antidepresan kullanımı ve rahim kanseri de adet düzensizliği nedenleri arasındadır.

Adet düzensizliği ve adet gecikmesi, adet dönemi hesaplama yöntemleriyle daha kolay tespit edilebilmektedir. Genellikle 28 günde bir olan adet dönemi aylık takvimlere işaretlenerek tespit edilir. Bu yöntem herhangi bir sorunla karşılaşıldığında uzman için de yol gösterici nitelikte olmaktadır.

Adet sancısı adet kanamasıyla birlikte görülen ağrıdır. 15-18 yaş arasında %70 oranında görülen bu ağrı kramp tarzında başlar ve alt karın-kasık bölgesinde oluşur. Ağrının nedeni, adet kanamasının ilk 2 gününde aşırı salgılanan hormonlardır. Bu hormonlar ağrıyla birlikte kusma, baş ağrısı, ishal gibi etkiler de gösterirler. Ağrının şiddeti kişiye göre değişmekle birlikte sosyal hayatı olumsuz olarak etkilemektedir.

İlk adet günlerinde bel ve kasık bölgesinin sıcak tutulması, ılık duş ve hafif tempolu yürüyüşler yapmak adet sancısını biraz olsun hafifletmektedir. Adet söktürücü bitkiler de bu dönemde alternatif tedavi olarak yardımcı olabilirler. Maydanoz, papatya, civanperçemi, rezene, nane, nergis ve karabaş otu gibi bitkiler vücudu rahatlatan adet söktürücü bitkilerdendir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir