Şizofreni Nedir?

Şizofreni, kişinin normalden farklı düşünmesine, normalden farklı hareket etmesine sebep olan, beyni etkileyen bir durumdur. Şizofreni kadın veya erkek de eşit oranda görülebildiği gibi, herhangi bir yaş aralığında da görülebilir. Şizofreni hastası olan kişi aile içinde, toplum içinde endişe uyandıracak hareketler yapabileceği gibi, tehlike arz etmeyen durumlarda sergileyebilir.

Şizofreni Ne Kadar Yaygındır?

Şizofreni hastalığı, ruh hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklar arasında yer alır ve genelde her 100 kişiden 1 kişide şizofreni görülür. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen şizofreni, erkeklerde 15 ila 20 yaşlarında kendini belli ederken, kadınlarda 20 ila 25 yaş arasında belirmeye başlar.

Şizofreninin Belirtileri

Şizofreni belirtileri üçe ayrılır:

Pozitif belirtiler
Negatif belirtiler
Bilişsel belirtiler

Pozitif belirtiler, gerçeklerden tamamen uzaklaşılması ile ortaya çıkar.

Negatif belirtiler, içe kapanıklık, aşırı duygusallık anlarda meydana çıkar.

Bilişsel belirtiler, düşünme ve bellekte problemler yaşandığında ortaya çıkar.

Pozitif belirtiler;

Pozitif belirtileri yaşayan birey, gerçek ve gerçek dışı olayları birbirinden ayıramaz. Bu duruma ‘psikoz epizotu’ adı verilir. Üç çeşit pozitif belirti vardır: Sanırlar, varsanılar ve dağınık düşünce ve davranışlar. Sanırlar için örnek vermek gerekirse, mantıksız şüphe duymalar, herkesten kötülük göreceğini sanmak, özel güçlerinin olduğunu sanmak. Varsanılanlar için örnek vermek gerekirse, gerçekte var olamayan bir ses veya görüntüyü hissetme halidir. Dağınık düşünce ve davranışlarda ise uzun ve sonuca ulaşmayan konuşmalar yapma, aniden konuyu farklı yere taşıma gibi ifade edilebilir.

Negatif belirtiler

Negatif belirtiler, ise örnek vermek gerekirse heyecan duygusunu yitirme, arkadaşlarla buluşmaktan zevk almama, sosyal hayatın dışında olmaya çalışma gibi durumlardan söz edilebilir. Fiziksel hareketlerin giderek azalması, donuk yüz ifadesi, enerji kaybı, arkadaş edinememe, motivasyon eksikliği sayılabilir.

Bilişsel belirtiler
Örneklerle açıklamak gerekirse, bellekte zayıflama, anlamada zorluk çekmek, dikkat sorunu, düşünceleri toparlayamama sayılabilir.

Şizofreninin Nedenleri

Şizofreni hastalığının sebebi henüz kesin olarak bilinmektedir. Lakin, şizofreni hastalığının genelde genetik olduğu düşünülmektedir. Genetik ve çevresel faktörler beyin gelişiminde problemler oluşturabilir. Bu da şizofreni gelişimini ilerletebilir. Ailesinde veya akrabalarında şizofreni hastası olan kişilerde, şizofreni riski daha yüksektir. Ancak bu görüşe karşı da tek yumurta ikizlerinden birinde şizofreni görülürken, diğerinde görülmediği de ortaya çıkmıştır. Bunun dışında beyinde dopamin veya seratonin gibi nörotransmiter adı verilen kimyasal maddelerin dengesinde herhangi bir artma veya azalma meydana geldiğinde de şizofreni oluşabilmektedir. Bunun yanında doğum esnasında bebeklerin oksijen eksikliği veya hamilelik esnasında viral enfeksiyon gibi komplikasyonlar etkisiyle şizofreni gelişmesi riskini artabilmektedir.

Şizofreni Tanısının Konması ve Tedavisi

Şizofreninin kesinliğini belirlemek için fiziksel veya laboratuar testi yoktur. Alanında uzman bir psikiyatristin, bireyin türlü özelliklerini değerlendirmesi gerekir. Tanı koymanın zor olmasının yanında şizofreni hastasının doktora gitmek istememesi de etkilidir. Lakin şizofreni teşhisi ne kadar erken konur v ene kadar erken tedaviye başlanırsa sonuç o kadar çabuk alınır. Zira şizofreni birden bire ani bir olayla gelişebileceği gibi, uzun bir süreçte yavaş yavaş da ilerleyebilir. Şizofreni tedavisinden ilaçlar, psikoterapi gibi metotlar kullanılır. İlaçları gününde saatinde aksatmadan almak, terapileri aksatmadan almak, şizofreni tedavisi için çok önemlidir. Şizofreni tedavisi, kişinin şizofreninin hangi evresinde olduğuna bağlı olarak değişir. 1 yıldan 5 yıla kadar tedavi süreci değişebilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir