Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık saç bakımı söz konusu olduğunda bazı özel hususlar gerektirir. Kıvırcık saçlar düz saçlara göre daha kuru ve daha eğilimli olma eğilimindedir.  Bu nedenle saçınızı yıkamak, kondisyonlamak ve şekillendirmek konusunda dikkatli olmanız gerekir. Ne sıklıkta şampuanla yapmanız gerektiğini ve saçınızı nemlendirmek için ürünleri kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Kıvırcık Saç Şampuanlama

 

Hasarlı saçlar için tasarlanmış şampuan ve saç kremi kullanın. Kıvırcık saç normal saçlardan daha kurudur ve bu nedenle daha fazla zarar görme eğilimindedir. Kıvırcık saçlarınız varsa, saçlarınızı şampuanlama işlemi sırasında hafifçe yıkamak daha iyidir.  Saç üzerinde daha az verim veren daha hafif maddeleri içeren hasarlı saçlar için yapılmış şampuanlar satın almanız gerekir. Kıvırcık saç bakımı için ilk kural budur.   Kuru veya zarar görmüş saçlar için bir şampuan bulamıyorsanız, bazı mağazalar özellikle kıvırcık saçlar için şampuanlar satarlar. Bu şampuanlardaki formül, hasarlı saçlar için satılan ürünlerin çoğunda bulunan formüle benzer. Saçınızı şampuanlarken az kullanıma dikkat edin. Kıvırcık saçlarınız varsa, her gün şampuan yapmamalısınız. Kıvırcık saçlar genellikle kuru olduğundan, düz saçlar kadar sık ​​yıkanması gerekmez. Çok sık şampuanlamak saçlarınızı kurutabilir ve daha kıvamlı görünmesine neden olabilir.  Saçlarınızı haftada iki kez şampuanlamanız yeterlidir.

Kıvırcık Saç Bakımı Evde

 

Kıvırcık Saç Bakımı Evde

Saçlarınızı düzenli olarak yıkayın.  Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kremi kullanın.  Bu, diğer saç tiplerinden daha sık yenilenen neme ihtiyaç duyduğundan, kıvırcık saçlar için özellikle yararlı olabilir. Bir kremi seçmeden önce ürün etiketlerini okuyun.İçerik maddeleri olan silikon bazlı bileşenler içeren ürünlerden kaçınılmalıdır. Bu tür ürünler saçlarınıza zara verir.

Kıvırcık Saçları Nemlendirme

 

Saçınız kuru veya hasarlı ise derinlemesine bakım işlemleri, kurumuş kıvırcık saçlarda nemi yenilemek için önemlidir. Saçlarınız kıvırcık ve kuru hissetmeye başlarsa, derin bir iyileştirme tedavisi yapın ve yardımcı olup olmadığını görün.  Duşa girmeden önce saçınıza bir doğal yağ – badem , hindistan cevizi , jajoba veya zeytin yağı- uygulayın. Saçınızı tamamen kapatan bir  duş başlığı kullanın.   Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayın.

Kıvırcık Saçları Kurulama

 

Kıvırcık saçları kurutmak için  yumuşak  havlu kullanın. Kıvırcık saç bakımı için sert havlu ile kurulamada iyi gelmeyebilir. Bir havlu saçınızı tahriş edebilir, bu da kıvrılmasına neden olabilir.

Kurulama ve şekillendirme yaparken fön makinesi düşük ayarda kullanın. Üfleme yaparken bir difüzör kullanın. Difüzörler, üflemeli kurutucunun hava akışını eşit şekilde dağıtmaya yardımcı olur ve ayrıca bukleleri ayarlar ve sıkıştırır. Saçınızı kurutmadan önce saç kurutma makinenizin üzerine bir difüzör yerleştirin.  Saçınızı fön yapmadan önce daima bir ısı koruyucu uygulayın.

Kıvırcık Saç Şekillendirme

 

Saçlarınızı taramak için geniş dişli bir tarak kullanın. Dar taraklar veya saç  fırçası kıvırcık saçlar için uygun değildir. Düzenli fırçalama, bölünmüş uçlara ve kıvrıma neden olabilir.  Asla köklerinize fırçalamaya kalkmayın. Bu hem ağrıya hem de kırılmaya neden olabilir. Saçlarınızın ucundaki dolaşıklık  varsa doğal yağlardan yardım alın ve saçınızı yumuşattıktan sonra tarayın.  Geniş diş tarağı bazı garnitürleri birleştirebilmelidir. Parmaklarınızı, tarakla daha zor düğümler yapmak için aynı anda kullanmanız gerekebilir.

Kıvırcık Saçlara Keratin Tedavisi

 

Dana önce sizlere bu keratinli saç maskesini aktarmıştır. Keratinli saç maskesi kıvırcık saçlar için de son derece uygundur. Saçlarınızı  kurumaya karşı korumaktadır. Diğer yandan saçlarınızı besler ve güçlendirir, nem dengesini korur. Kıvırcık saçları formaldehit içermeyen bu keratin tedavimiz düzleştirmez. Düz hatlar için formaldehit ve yoğun ısı gerekir.

  • 2 yemek kaşığı keratinli maske
  • 5 ml keratin (doa kimyadaki şişe keratinin yarısı)
  • 2 çay kaşığı b5 vitamini
  • 2 çay kaşığı e vitamini
  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Yukarıdaki maddeleri karıştırıp kıvırcık saç bakımı için 1-2 saat saçınızda bekletin ve ardından saçınızı yıkayın (saçınızda bir gece beklemesi daha iyi olur. Karışım saçınızda beklerken saçınıza bir bone takmanız ve 10 dakikada bir sıcak havluyu saçınıza tutmanız daha faydalı olacaktır, böylece düşük ısı yaptığınız karışımın saçınıza iyice işlemesini sağlar. Sıcak havlu uygulayarak 1 saat bekletmeniz yetecektir. Bu bakımı yaparken saçınıza kesinlikle maşa ile ısı uygulamayın. Eğer vaktiniz varsa maskeyi saçınızda bir gece bekletebilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir