Ramazan’da spor yapmak!

Ramazan ayında oruç tutan bünyeler ağır spor yapılınca çok bitkin duruma düşebiliyor. Özellikle bu aylarda ağır spor yapanlarda kalp krizi riski boy gösteriyor.

Ramazan ayında oruç tutmanın asıl nedeni vücudu dinlendirmek, bir adım ötesi de mideyi dinlendirmek. Çünkü yılda en az dinlenen organımız midemiz diyebiliriz. Ancak mideyi bir kenara bırakırsak bu ayda vücudumuzu genel manada dinlendirmemiz gerekiyor.

Detoksların temizlenmesi ve sindirim sisteminin rahatlaması adına önemli bir ay. Bu ay her sene aynı döneme denk gelmediği için yıl içerisinde farklı dönemlerde de karşılayabiliyoruz. Özellikle yaz aylarına denk gelen oruç zamanında günde 17-18 saat kadar oruçlu kalınıyor. Hem sıcak hem de uzun süre tutulan oruç zamanında cildimiz ciddi manada su kaybediyor.

Ramazan ayında kaybedilen su miktarının fazla oluşu ve dinlenen vücudumuza bu ayda ağır sporlar yerine hafif sporlarla zinde kalmaya çalışmalıyız. Hafif yürüyüşler en iyi tercih. Ayrıca yapacağımız egzersiz saatlerini de iyi ayarlamak gerekiyor. İftarla birlikte az yemek diye birşey genelde söz konusu olmadığı için ani bir yüklenme oluyor. Bu yüklenmenin hemen ardından bir de spor yapmaya kalkarsak şalterler atabilir dikkat!

Ramazan ayında ne zaman spor yapmalıyız?

Ramazan ayında özellikle yemekten (iftardan) 3 saat sonra spor yapmak en güzeli. Çünkü kalp kanı sindirim sistemine gönderiyor. Siz birdenbire yemek yedikten sonra spora gittiğinizde kan bu sefer ‘vücudun hareket sistemine mi sindirim sistemine mi gideceğim’ gibi bir ikilem içinde kalıyor ve bu durumda kalp problemleri ya da sindirim problemleri oluyor.

İnsanlar, aşırı yemek sonrası ani sporda kalp krizi bile geçirebilir. Veya sindirim problemleri, hazımsızlık oluşabiliyor. Ramazanda kan şekerini ayarlamak için kuru meyve yenmeli ve günlük düzenli bir şişe gazı çıkarılmış maden suyu içilmesini de uzmanlar öneriyor.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir