Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için neler yapılmalıdır?

Sağlık vücut ile fit bir vücudu birbirine karıştırmayalım. En başta yaptığımız hata budur. Mankenler gibi 90-60-90 vücut hatlarına herkes sahip olmayabilir. Ama herkes sağlıklı bir vücuda sahip olmak ister. Tabi ki zayıf olmakta sağlık vardır fakat öncelikli amacımız görüntü olmamalıdır. Sağlıklı vücuda kavuşmamız tahmin ettiğinizden de daha kolay.. en önemli koşulumuz ise irademize sahip olmaktır.

Zayıf olan insanlar doğduklarında böyle bir vücutla doğmadılar ya da balıketli hiç kimse doğduğunda kazanmadı bu görüntüyü. Değiştirmek ve sağlıklı bünyeye sahip olmak hepimizin bedenine olan borcudur. Sonradan kazanılan fazla kilolarımızın birçok sebebi olabilir. Bunların başında da fast food diye adlandırdığımız abur cubur yiyecekler gelir. Almamız gerekenden fazla kaloriler, kendimizi tutamadığımız anlardaki börek, çörekler orantısız kilo almamızın başlıca nedenleri arasındadır.

İyi bir vücuda sahip olmak için biraz özen göstermeli ve ağzımıza hakim olmalıyız. Vereceğimiz birkaç tüyo ile işimiz artık çok daha kolay hale gelecek. Aslında bu tüyolar herkesin bildiği fakat uygulamakta zorlandığı şeylerdir. Bunlar olmadan, su içsem yarıyor demekte kendimize yaptığımız büyük bir haksızlık olur. Öncelikle spor hayatımızda yoksa kesinlikle bu dakikadan itibaren olmalı. Eğer hayatımızda spor yapmak var ise, bunu düzenli hale getirmeye özen göstermeliyiz. Spor salonları bizim bütçemize zarar verecek nitelik

teyse, her gün düzenli yürüyüşler ( ortalama 1 saat kadar ve ritimli ) bize sağlıklı bir vücut kazandıracaktır. Bir diğer başlığımız ise sudur. Su, hayati öneme sahip başlıca içeceğimizdir. Sadece zayıflamak ya da sağlıklı vücuda sahip olmak için su içmemeliyiz. Yaşamımız için son derece gerekli olan suyu günde 2- 2,5 litre kadar tüketirsek eğer, kaybımız yılda 3- 5 kilo olacaktır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da fast foodlardır. Kalorileri fazla olan bu yiyecekler azaltıldığında, dengeli bir hayatımız olduğunda yaklaşık 5 kilomuz da bu durumda gider.

Kendimizi ödüllendirdiğimiz zamanlarda örneğin haftada bir kez aşırıya kaçmadan yiyebiliriz. Fazla kalori eşittir fazla yağlar, unutmamalıyız. Alışverişlerimizi yaparken, ambalajların arkasında yer alan kalori oranları artık dikkatimizi çekmeli. Böylece hem ne kadar yediğimizi hem de ne yediğimizi ölçerek hareket etmiş oluruz. Ne kadar sağlıklı bir bünyeye sahip olursak o kadar mutlu ve rahat yaşarız. Sevdiklerimizle daha çok vakit geçirmek için bize emanet edilen vücuda iyi bakmalıyız.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir