Kansere iyi gelen sebze: Karnabahar

Merhaba sevgili okurlar, bilindiği üzere günümüzün hastalıklarının başında kanser hastalığı gelmekte. Kanser çağın hastalığı olmakla beraber bunu önleyici içinde birçok vitamin ve minarelin saklı olduğu besin değeri yüksek bir sebzeden bahsetmek istiyorum.

Bu hastalığı yenebilmek için Allah’ın büyük nimeti olarak düşündüğüm karnabaharı size kısaca anlatmak istiyorum. Tepeden tırnağa vitamin minaral ve besin değerleri yüksek olan bu sebzenin yapraklarında kansere iyi gelen beş etken madde bulunmakta. Bunlarıda şöyle sıralayabiliriz: alfatokoferol (E vitamini), caffeic asit, kaempferol, phytic asit ve rutindir.

Bunun yanı sıra daha birçok vitamine sahiptir. Örnegin; A, B1, B2, B3 ve C vitamini bakımından da zengindir. Ayrıca protein, karbonhidrat,  lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum gibi birçok vücudumuzu besleyici gelişimine faydalı ve hücrelerin yenilenmesini sağlayıcı vitamin değerleri vardır.

Bütün bu besin değerlerini elde etmek için yapılması gereken karnabahar yapraklarını çiçeğiyle birlikte pişirerek bu etkili vitamin ve minarellerin yemeğin suyuna geçmesi sağlanmış olacaktır.

Bu sebzeyi önemli kılan ise az miktarda da olsa içeresinde bulunan ferulik asit çok yönlü bir maddedir. Bunlardan en önemlileri antibakteriyel, kansere karşı koruyucu(antikanser), antialerjik ve antiviral olmasıdır.

Karnabahardaki bazı aktif maddeler ferulik asitin bu işlevini dahada güçlendirmektedir. Kanserin farklı türleri olduğu bilinmekte ve bizim bu sebzemiz kanserin türü olan kalın bagırsak ve mide kanserine iyi gelmektedir. Bunun nedenide içeresindeki lif ve fosfor bulunmasıdır. Ayrıca içeriğinde bulunan indol-3 karbon ile göğüs kanserine yakalanma riskinde azalmış olunur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir