Keten ve Keten Tohumunun Faydaları

Keteni genel özellikleri ile incelediğimiz zaman boyunun 150 cm i aşmadığını görürüz. Tek yıllık otsu bir bitkidir. Pek çok türü bulunmasına rağmen yoğun olarak kullanılan keten, yabani bir ketenin kültüre alınmış halidir.

Yüzlerce yıl öncesinde bile gösterişli yaprakları ile insanların dikkatlerini üzerine çekmiştir. Pek çok faydası bulunmaktadır:

Her şeyden önce kolesterolü düşürerek yabancı maddelerin atılımını sağlar. Son dönemlerde yapılan araştırmalar ile felç ve kansere karşı aktif olarak kullanılabileceği ortaya çıkarılmıştır. Hazımsızlığı giderici etkileri bulunmaktadır. Mide ve sindirim sistemine oldukça önemli bir destekçi olarak ön plana çıkar.

Şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir. Kan şekerinin düzenlenmesinde kullanılabilir.

Omega 3 bakımından da zengindir!

Balık yemekten hoşlanmıyorsunuz fakat omega 3 e ihtiyacınız varsa bu konuda keten tohumu size yardımcı olabilir. İçeriğinde bulundurduğu yoğun omega 3 ile kalp ve damar sağlığı için destekleyici bir gıda olarak ön plana çıkar.

Yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Tek başına bir şifa kaynağı olarak Asya ülkelerinde yüzlerce yıldır tercih edilmektedir. Keten tohumunun tüketilmesinin özellikle küçük çocuklar ve anneler açısından kısıtlanması gerekmektedir. Çünkü etkileri tam olarak ispatlanamamıştır.

Keten tohumunun yoğun olarak kullanılması kadınlarda selulit oluşmasına neden olabilir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz tüketmemenizi öneririz.

Hepsinden de önemlisi keten tohumu kesinlikle bir destekleyici gıdadır. Asla bir ilaç olarak kullanılmamalıdır. Keten tohumunun taze olup olmadığının anlaşılması için birkaç tanesinin alınarak nemli bir pamuk içerisine koyabilirsiniz. Birkaç günün ardından yeşermeye başladıysa tazedir. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Fakat herhangi bir yeşillenmeye rastlanmadıysa tazeliği konusunda şüphe duyabilirsiniz.

Önemli uyarı: Yeşillenmiş keten tohumunu kullanmayınız!

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir