Soğan Zayıflatır mı?

Zayıflama ve Soğan İlişkisi

Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde hareketsiz bir yaşam, fastfood tarzı atıştırmalarla zamandan kazanarak öğün geçiştirme, beslenme alışkanlıkları ve doğal olmayan hormonlu gıdaların tüketimi kadın ve erkek çok sayıda kişinin aşırı kilo almasına yol açıyor. Birçok diyetisyen “dünyanın en büyük sorunu obezite” diyor ve bu konuda sürekli basına açıklamalarda bulunuyor.

Çok sayıda insan da fazla kilolarından kurtulmak ve zayıflamak umuduyla diyetisyenlere başvuruyor ya da zayıflama konusunda her duyduğunu uygulamaya kalkıyor. Biz de bu kadar çok sayıda okuyucumuzun sorunu olan zayıflama konusunda vücuda herhangi bir kimyasal almadan, mide kelepçesi operasyonu gibi cerrahi bir işlem gerekmeden, doğal ve şifalı bitkilerle zayıflama konusunda uzman pek çok kişinin tavsiyelerini ve zayıflama kürü önerilerini daha önce videolu anlatımlarla sitemizde okuyucularımızla paylaştık. Soğan bitkisi de özellikle son günlerde Ahmet Maranki ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi şifalı bitkiler konusunda uzman olduklarını dile getiren kişilerin zayıflamada önerdikleri bir bitki. Soğan kürü ve soğan suyu, soğanın zayıflamaya etkisi, soğan zayıflatır mı? Soğan kürü nasıl uygulanır? Soğan suyu neye yarar? gibi sorulara ve yazılara neredeyse hemen her ortamda gazetelerde, dergilerde, internette rastlamışsınızdır. Soğanın faydaları incelendiğinde soğan kürünün ve soğan suyu kürünün zayıflamada da etkili olabileceğini düşünmeniz gayet doğaldır.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan oldukça yararlı bir şifalı bitkidir. Hemen hemen tüm yemeklerimizde ve salatalarımızda bolca kullandığımız soğan, lezzetinin yanında şifa dağıtan özelliği ile de bilinmektedir. Soğan bitkisi vücudumuz için gerekli olan birçok vitamin ve minerali bünyesinde bulundurmaktadır. Soğan, içeriğinde bulunan A, B, C vitaminleri, fosfor, iyot, kükürt ve benzeri maddelerin yardımıyla hastalıklara karşı doğal antibiyotik etkisi göstermektedir.

Soğan, şifalı bitkiler arasında soğuk algınlığına faydasının yanı sıra, soğan suyu kürü olarak kullanıldığında adet düzensizliği için çok etkili olduğu belirtilen bir şifalı bitki olarak da ön plana çıkmaktadır. Soğan bitkisinin yorgunluğu giderici, vücuda güç ve canlılık verici ve iştah açıcı özelliği vardır. Soğan şifalı bitkisi sinirleri yatıştırıcı, uykusuzluğu giderici, öksürüğü söktürücü, damar sertliğini önleyici etkisi ile de bilinir. Bir çok kanser hastalığına karşı vücudu koruduğu da bilinmektedir. Bağırsak kurtları için de soğan kürü kullanılabilir. Uzmanlar tarafından idrar söktürücü özelliği ile vücutta biriken su ve fazla üreyi dışarı atmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir. Soğanın böbrek taşı konusunda iyi geldiği söylense de; soğan suyu, adaçayı, maydanoz kürü gibi karışımların idrar söktürücü özelliğinin böbrekleri yorduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Soğan üzerine son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, soğanın mutlaka tüketilmesi gereken bir bitkisel mucize olduğu konusunda birleşmektedir. Soğan suyunun yağ yakıcı bitkisel enzimler taşıdığı da son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Araştırmacılar soğanın içerdiği yağ yakıcılar nedeniyle iyi bir bitkisel zayıflama yiyeceği olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu araştırmaların sonucu olarak üretilen ve son zamanlarda yaygın hale gelen soğan özlü zayıflama hapları da soğanın bölgesel incelme ve yağ yakıcı özelliklerinden faydalanma fırsatını sağlamaktadır.

Soğan kilo verdirir ve şişmanlığı önler. Soğan gibi soğan suyu da sağlık açısından çok faydalı bir bitkisel iksirdir. Soğanın suyunu bir mutfak robotunda sıkarak, bu şifalı sıvı ile, herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmadan da pekala zayıflama ve incelme süreci başarıyla uygulanabilmektedir.

Soğan Kürü Neye İyi Gelir?

Bitkisel ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir kür olan “soğan kürü” soğuk algınlığında doğal antibiyotik olarak kullanılmasının yanı sıra;
Damar sertliğini giderme,
Uykusuzluk ve yorgunluk giderme,
Öksürük söktürme,
Fazla kilolardan kurtulma,
Polikistik Over,
Hamile Kalma,
İyi huylu prostat büyümesi,
Kıl Dönmesi,
Adet düzensizliği,
Menopoz,
Üre
gibi pek çok hastalığa iyi gelir.

Fazlalıklardan Soğan İle Kurtulun

Uzun süren zayıflama maratonu sonucunda istedikleri sonucu elde edemeyenler, akupunkturdan, bıçak altına yatmaya kadar birçok yöntem deniyor. Günümüzde birçok yerde “mucize diyet” adıyla karşımıza çıkan diyetler sağlıksız beslenme ile birlikte çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor.

Şimdiye kadar gitmediğiniz spor salonu, denemediğiniz diyet, dolaşmadığınız diyetisyen kalmadıysa ve hala dilediğiniz kıyafetin içerisine giremiyorsanız, dikkat! Siz de metabolizmanızın yavaş çalışması nedeniyle kilo veremiyor olabilirsiniz.

Soğan kürü ile metabolizmanız hızlanacak, vücudunuzdaki toksinlerden arınacak ve daha hızlı sonuçlara ulaşacaksınız.

Soğan Kürü Yapılışı

Televizyon programlarında da İbrahim Saraçoğlu gibi doktorlar tarafından defalarca tavsiye edilen ve etkili sonuçlar alınan soğan kürü nasıl hazırlanır?

Soğan kürü için 1 litre su ve 2 orta boy soğan yeterli. Kaynayan suyun içine kabukları soyulmuş soğanları 4 parçaya bölerek atın. Soğanları bu suda 5 dakika kadar haşlayın. Kaynayan soğan suyunu ocağı kapatarak soğumaya bırakın.

Soğan Kürü Uygulanışı

Hazırladığınız soğan kürünü, aç karnına 1 bardak ve her yemekten 15 – 20 dakika önce 1 bardak şeklinde tüketebilirsiniz. Hazırladığınız soğan kürünü 72 saat içerisinde tüketmeniz gerekir.

Eğer kilo vermenize yardımcı olması için soğan kürü uyguluyorsanız; bu kürü 6 – 8 hafta düzenli olarak devam ettiğinizde fayda görmeye başlayacaksınız. Toksinlerden arınmak için ise 15 gün kullanmanız yeterli olacaktır.

Uyarı: Sitemizde bitkilerin yararları ve kullanım alanları hakkında sadece bilgiler verilmektedir, sitemizdeki yazılar bir tedavi niteliği taşımaz ve doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu arada sağlık sorunlarınızda doktora gidilmeksizin, doğrudan soğan kürünün bir tedavi yöntemi olarak uygulanması yanlıştır. Bilinçsizce soğan kürü kullanımı ya da aşırı kullanımı sonrasında rahatsızlanan kişiler olduğu da unutulmamalıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa ve soğan kürü kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Soğan suyu idrar söktürücü özelliği nedeniyle böbrekleri yorabilir, hatta böbreklerinize zarar verebilir. Bu nedenle internette gördüğünüz bu ve buna benzer kürleri aşırıya kaçmadan tanı ve tedavi uygulama konusunda tek yetkili kişiler olan doktorlarınıza danışarak kullanmanız tavsiye edilir. Soğan oldukça faydalı bir şifalı bitki olmakla birlikte kür şeklinde alındığında fazlası zararlıdır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir