Vitamin ve Minerallerin Faydaları Nedir?

Vücudun en temel ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin faydaları genelde pek bilinmez. Gebelik ve yaşlanma gibi durumlar söz konusu olduğunda vitamin ve mineral alımının ciddi boyutlarda olması söz konusudur.

Proteinlerin vücudun ve dokuların temel yapı taşları olması mikro besin olarak bilinen bu ürünlerin alımını zorunlu kılar. Sadece karbonhidrat ya da protein tüketerek sağlıklı olmak mümkün değildir. Bu yüzden vitamin ve minerallerin faydaları konusunda bazı yanlış bilinen hususların dikkate alınması gerekir.

A, D, E ve K vitaminleri depolanabilirken C vitamini ve B vitaminlerinin düzenli olarak alınması gerekmektedir. Çoğu zaman vitaminlerin dışardan alınmaları gerekmektedir

 Vitaminler Ne Yapar Ne Yapmaz?

Pek çok kişinin sandığının aksine vitaminler kilo aldırmaz ve enerji vermezler. Yani vitaminlerin kilo aldırma gibi bir özellikleri yoktur. Vücudun düzgün çalışmasına katkısı olan vitaminler, aşırı derece alınmamalı ve vücudun ihtiyacı olarak alınmalıdır.

Hangi Vitamin Ne İşe Yarar?

A vitamini cildin sağlıklı olmasına ve görmeye etkilidir. Özellikle havuç gibi karoten içeren maddeler cildin güzelleşmesinde yardımcıdır. Sivilce ilaçları yüksek oran A vitamini içermektedir. Ancak aşırı kullanımı kemikler üzerinde ciddi etkilere neden olur.

B vitaminleri genelde et ürünlerinde ve tahıllarda bulunur. Özellikle zinde ve dinç görünmek için bu vitaminler ciddi bir önem taşımaktadır. Günde 3 köfte büyüklüğünde et tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

Özellikle sigara içenlerin daha fazla tüketmesi gereken C vitamini ise bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Bol C vitamini hastalıklardan kurtulmanızı sağlar.

D vitamini ise kemikler üzerinde ciddi etkileri olan bir vitamindir. Özellikle şeker ve tiroid sorunlarını düzelttiği bilinmektedir.

Genç görünümün korunmasını sağlayan E vitamini ise erken bunamayı önler ve cilt sağlığı için oldukça değerlidir. Yağda eriyen K vitamini de esas olarak kanın pıhtılaşmasında etkilir.

Mineraller

Kemik ve diş sağlığının korunması için vazgeçilmez olan minerallerin faydaları kasların düzgün kasılıp gelişmesinde oldukça etkilidir. Besinlerin içeri alınmasında oldukça önemli olan minerallerin de düzenli olarak alınması gerekmektedir. Çocuklar, kadınlar ve sporcular ise mutlaka demir almalı bol bol protein tüketmelidir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir